Zemeljski plin in elektrika za gospodinjstva v polletju dražja

Cene zemeljskega plina so se po lanskih padcih v letošnjem prvem polletju zvišale tako za gospodinjstva kot za industrijo. Kljub temu pa ostajajo pod najvišjo ravnijo, ki so jo dosegle v drugem polletju leta 2008. V prvih šestih mesecih so se zvišale tudi cene električne energije za gospodinjstva.

Objavljeno
07. september 2010 14.02
An.S.,STA
An.S.,STA
Ljubljana - Povprečna cena zemeljskega plina za gospodinjstva v Sloveniji je v prvem letošnjem polletju znašala 16 evrov na gigajoul, kar je šest odstotkov več kot v drugi polovici lanskega leta. Povprečna cena zemeljskega plina brez davka na dodano vrednost za industrijo pa se je v istem obdobju zvišala za 29 odstotkov in je znašala 11 evrov na gigajoul, ugotavlja statistični urad.

V prvem polletju se je zvišala tudi povprečna cena električne energije za gospodinjstva, in sicer za štiri odstotke na 14 evrov za 100 kilovatnih ur. Povišanje je po navedbah statistikov posledica uvedbe novega prispevka za povečanje učinkovitosti rabe električne energije in povišanja prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.

Povprečna cena električne energije za industrijo brez davka na dodano vrednost pa se je za pet odstotkov znižala in je znašala devet evrov za 100 kilovatnih ur. Na to znižanje je vplivalo predvsem znižanje cen energije za porabnike, ki letno porabijo do 500 megavatnih ur in od 20.000 do 70.000 megavatnih ur električne energije.

Omenjeni dejavniki so vplivali tudi na spremembo strukture cene električne energije za industrijo. Tako je v prvem polletju delež za energijo znašal 70 odstotkov končne cene, potem ko je v drugem polletju lani znašal 76 odstotkov. Delež omrežnine se je z 20 dvignil na 22 odstotkov, delež prispevkov in dodatkov pa s štirih na osem odstotkov.

V primerjavi s cenami v EU v drugem polletju lani državni statistiki ugotavljajo, da so se cene električne energije za industrijo v Sloveniji spustile pod raven povprečne cene sedemindvajseterice. Cena električne energije za industrijo je namreč znašala 94 odstotkov povprečja EU. Cena električne energije za gospodinjstva pa je v istem obdobju znašala 82 odstotkov povprečja EU, kar je enaka raven kot v prvem polletju lani.

Cene zemeljskega plina v Sloveniji pa so ostale nad povprečjem članic unije. Cena za gospodinjstva je povprečje EU v drugem lanskem polletju presegala za dva odstotka, cena za industrijo pa za 17 odstotkov.