Ljubljana – Nadzorni svet družbe Žito je na današnji seji podprl dokončanje že začetih postopkov v zvezi s prevzemno ponudbo za Mlinotest. Žito bo tako v ponedeljek objavilo prevzemno ponudbo za družbo Mlinotest, je prek spletne strani Ljubljanske borze sporočila uprava Žita.
Žito je namero za prevzem Mlinotesta objavilo 13. oktobra. V četrtek, ko so v družbi prejeli dovoljenje Agencije za trg vrednostnih papirjev za objavo prevzemne ponudbe, pa je Pekarna Blatnik, ki se prav tako poteguje za prevzem Mlinotesta, objavila namero za prevzem Žita.
V Pekarni Blatnik so kot ključni razlog prevzemne namere navedli obrambo pred močno koncentracijo tržnih deležev, ki bi jih za slovensko pekarsko proizvodnjo pomenila morebitna združitev Žita in Mlinotesta.
V Žitu menijo, da želi Blatnik s tem preprečiti objavo Žitove prevzemne ponudbe za Mlinotest, o morebitni manipulaciji pa ugibajo tudi v Mlinotestu. Napovedane koncentracije na trgu pekarskih izdelkov bo sicer pod drobnogled vzel varuh konkurence.
Kuhar: Ljubljanske mlekarne za kmetijstvo pomembnejše kot Mlinotest
Vpletenost političnih oblasti v pekarski boj za Mlinotest je čudna, saj so z vidika vertikalnih učinkov na slovensko kmetijstvo Ljubljanske mlekarne pomembnejše, je danes povedal agrarni ekonomist z ljubljanske biotehniške fakultete Aleš Kuhar. Medtem ko se politična oblast po Kuharjevih ocenah dejavno vključuje v pekarsko bitko med Pekarno Blatnik in Žitom za prevzem ajdovskega Mlinotesta, pa premore premalo razvojne vizije za usodo Ljubljanskih mlekarn.
"Ljubljanske mlekarne so z vidika multiplikativnih učinkov na slovensko podeželje in celotni kmetijski sektor mnogo bolj pomembne kot Pekarna Blatnik, ki je sicer velika pekarna, ki pa večino primarnih surovin - v nasprotju z mlekarnami - uvozi," je bil kritičen Kuhar.
Pekarstvo je po njegovih ocenah tako bistveno manj pomembno z vidika prepletenosti med različnimi kmetijskimi sektorji kot pa mlekarska panoga, kjer so vertikalne povezave med proizvajalci in predelovalci mleka izjemno pomembne. Tudi zato so države drugod po svetu večinoma zelo pozorne na dogajanja v mlekarski panogi, je poudaril.
"Lastniki Pekarne Blatnik zagotovo blizu vladajoči politični opciji"
Na vprašanje o razlogih za prepletenost političnih in gospodarskih interesov v trenutno zelo "vroči" pekarski zgodbi je Kuhar odgovoril, da so lastniki Pekarne Blatnik zagotovo bližje vladajoči politični opciji, zaradi česar so za svoje ambicije dobili tudi "politični blagoslov", kar pa je v popolnem nasprotju z zavezanostjo države o njeni nepristranskosti v gospodarskih transakcijah. Kuhar je bil kritičen tudi do v četrtek objavljene namere Pekarne Blatnik, da ob Mlinotestu prevzame tudi Žito.