Ljubljana - Podjetje Gazela R.E. je v Cankarjevem domu slovesno razglasilo zlato, srebrno in bronasto gazelo 2005. Za najboljše slovensko hitro rastoče podjetje je bilo izbrano podjetje Engrotuš iz Celja in tako osvojilo naslov zlata gazela 2005. Letošnja srebrna gazela je podjetje Euro Plus iz Kranja, bronasta pa podjetje SEP iz Šentruperta.
Predsednik republike Janez Drnovšek je v slavnostnem govoru uvodoma povedal, da je pomembno, da se je vzpostavila tradicija izpostavljanja najbolj prodornih slovenskih podjetij, tistih, ki so našla pravo pot v konkurenci in tržne niše. Dejal pa je tudi, da bo treba zmanjšati birokracijo in različne ovire, da bodo slovenska podjetja lahko svojo energijo usmerjala tja, kamor jo morajo - v mednarodno konkurenco.
Engrotuš raste najhitreje
Trgovska veriga Engrotuš, z direktorjem Aleksandrom Svetelškom in lastnikom Mirkom Tušem, je tudi v minulem letu zabeležila najhitrejšo rast med tekmeci na slovenskem trgu živil in drugih vsakdanjih potrošniških dobrin. Vsi pomembnejši poslovni kazalci verige so se lani zvišali za 36 odstotkov. Prodali so za 89,5 milijarde tolarjev izdelkov in storitev, s pomočjo prevzemov pa je celotna skupina Tuš ustvarila 115 milijard tolarjev prometa.
Engrotuš ima v Sloveniji 18,2-odstotni tržni delež. Do leta 2007 ga nameravajo povečati na 25 odstotkov, nato pa načrtujejo prodor na tuje trge, predvsem v Srbijo in Makedonijo. Lani je Engrotuš ustvaril 161.000 evrov prometa na zaposlenega, letošnji cilj (174.000 evrov) pa je veriga dosegla že v prvih štirih mesecih. V prihodnosti želi družba po ustvarjenem prometu na zaposlenega postati najuspešnejše trgovsko podjetje v Evropi. "Gazela pomeni, da so bile naše odločitve v zadnjih letih prave, dovolj hitre, da smo bili vizionarji in da smo naše cilje in vizije uresničili," je povedal Svetelšek.
Srebrna gazela, podjetje Euro Plus, katerega lastnik in direktor je Zvone Duplančič, razvija in prodaja opremo za avtomatsko identifikacijo: gonilnike za industrijske tiskalnike in programe za tiskanje etiket, črtnih kod in etiket za radiofrekvenčno prepoznavanje. Podjetje ima desetino svetovnega trga, v ozko specializirani niši opreme za avtomatsko identifikacijo pa zasedajo tretje mesto. Na tujih trgih ustvarijo 92 odstotkov prihodkov, še letos pa namerava podjetje prodreti na kitajski trg.
Bronasta gazela, podjetje SEP, ki je bilo leta 2003 srebrna gazela, proizvaja izdelke iz plastičnih mas za avtomobilsko industrijo. V zadnjih petih letih so prihodke od prodaje, ki so lani presegli milijardo tolarjev, povečali za petkrat, število zaposlenih pa za več kot šestkrat. Na tujih trgih prodajo 70 odstotkov izdelkov, predvsem v Franciji, Angliji in ZDA, prodor na nemški avtomobilski trg pa načrtujejo v prihodnjih dveh letih. V naslednjih petih letih želi SEP postati razvojni dobavitelj avtomobilske industrije.
V finale se je uvrstilo šest regijskih zmagovalcev
Hitro rastoča slovenska podjetja so se za naziv zlate gazele potegovala najprej na regijskih tekmovanjih, nato pa še na nacionalnem izboru. V finale se je uvrstilo šest regijskih zmagovalcev, ki so morali za uvrstitev na regijsko tekmovanje zadostiti več kriterijem: uvrstiti so se morali na regijsko in nacionalno lestvico hitro rastočih družb revije Gazela, izpolnjevati dodatna merila (rast števila zaposlenih, nadpovprečna dodana vrednost, izvoz, visok donos na kapital,...), izpolniti anketo o primerljivih kvantitativnih in kvalitativnih nebilančnih podatkih ter za dodatne informacije odgovoriti še na novinarska vprašanja.
Za naziv se je potegovalo več kot 40.000 gospodarskih družb
Za naziv zlata, srebrna in bronasta gazela 2005 se je tudi letos potegovalo več kot 40.000 slovenskih gospodarskih družb, vse, ki so Agenciji za javnopravne podatke in evidence oddale bilanco za leto 2004. Zlata gazela 2005 bo postala tista družba, ki bo na podlagi treh lestvic (sveta gazel, uredniške komisije revije Gazela in lestvice 500 najhitreje rastočih v državi) dosegla najboljšo povprečno uvrstitev.
Letošnje gazele rastejo hitreje
Za letošnje gazele je značilno, da rastejo hitreje, kot so rasle lanske in predlanske. Prodajo so v petletnem obdobju povečale za več kot petkrat, izvoz pa je rasel hitreje od skupne prodaje: leta 2004 je 500 letošnjih najhitrejših v tujino prodalo za 6,3-krat več kot leta 1999. Povprečna gazela 2005 je v letu 2004 prodala za 1,4 milijarde blaga ali storitev, od tega na tujih trgih kar za 508 milijonov tolarjev, zabeležila pa skoraj 58 milijonov dobička. Letošnje gazele so zaposlovale povprečno 38 ljudi, v petih letih pa so odprle 10.889 novih delovnih mest.