Martinovanje

Martinovanje je postalo naš ljudski praznik, ki ga praznujemo ob polni mizi in z veselim srcem, da se je mošt spremenil v vino. Tako na mizi ne smejo manjkati z jabolki polnjena gos ali raca, mlinci in dušeno rdeče zelje.

Objavljeno
04. november 2008 13.19
Alenka Sluga
Alenka Sluga
Martinovanje je postalo naš ljudski praznik, ki ga praznujemo ob polni mizi in z veselim srcem, da se je mošt spremenil v vino. Malo jih pozna pravo zgodbo o svetem Martinu, ki je s polovico svojega plašča pokril premrlega berača, in ve, da je gos, s katero ga radi upodabljajo, simbol davkov. Martinov dan je bil namreč nekoč dan plačevanja davkov. Mi se veselimo martinovanja ob polni mizi, na kateri ne smejo manjkati pečena gos ali raca, mlinci in posiljeno zelje.

Z jabolki polnjena gos


Potrebujemo: od 2 do 2,5 kg težko gos, šopek pehtrana in kilogram drobnih jabolk.

 

Priprava: Gos očistimo, ji odrežemo glavo in odstranimo odvečno maščobo. Znotraj jo obrišemo. Vanjo damo pehtran in neolupljena cela jabolka, ki jim prej izrežemo pečke. Gos zašijemo in posolimo. Pečemo jo na gosji maščobi, lahko tudi na olju. Pokrijemo jo s peki papirjem, ki smo ga premazali s surovim maslom. Pečemo pri 225 stopinjah Celzija dobre tri ure. Med pečenjem jo pridno zalivamo, po potrebi prilijemo malo tople vode. Če koža po treh urah ni zlato zapečena, odstranimo peki papir in pečemo še približno 15 minut. Nato jo vzamemo iz pekača, odvežemo in razrežemo, v sok pa vlijemo malo vode in kuhamo še minuto ali dve, vmes pa z leseno žlico strgamo ostanke maščobe na pekaču. Sok ponudimo posebej, prav tako jabolka, ki smo jih vzeli iz gosi.

 


Mlinci


Potrebujemo (za štiri): 3/4 kg bele moke, sol, 2 jajci, malo vode in 5 dkg ocvirkov ali zaseke.

 

Priprava: Iz moke, jajc in vode naredimo trše testo. Razvaljamo ga na krpe in jih bolj sušimo kot pečemo na čisti plošči štedilnika ali v namazanem pekaču pri 170 stopinjah Celzija, dokler niso svetlo rjave barve. Pečene mlince razlomimo, jih damo v skledo in poparimo. Pustimo jih približno 10 minut, nato vodo odlijemo, mlince pa zabelimo z ocvirki ali zaseko. Kadar jih ponudimo s pečenko ali gosko, jih zabelimo z maščobo, ki je ostala od pečenja.

 

Dušeno rdeče zelje


Potrebujemo (za štiri): 2 žlici maščobe, žlico sladkorja, 1,5 na rezine narezanega rdečega zelja, sok, kis, kumino, 2 ali 3 naribana jabolka, 2 klinčka, 1/8 l vina, žlico moke.

 

Priprava: Zelje damo v posodo, dodamo sol, kis, kumino in jabolka in dobro zmešamo. Na vroči maščobi zarumenimo sladkor, dodamo čebulo, in ko je že pražena, dolijemo nekaj žlic kisa. Dodamo zelje, premešamo in pokrito dušimo. Po potrebi prilivamo vodo. Ko je zelje zmehčano, dodamo klinčke, mehko potresemo z moko in mu prilijemo malo vina.


Iz Delove priloge Ona!