Ljubo doma ...

Začetne ugodnosti se izničijo po nekaj letih, ostane le dražje življenje v tuji državi.

Objavljeno
27. december 2013 19.30
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Na avstrijskem Koroškem, le streljaj od državne meje, občina Pliberk nadaljuje kampanjo prodaje zemljišč mladim družinam po izjemno ugodni ceni. Vsem, ki se želijo k njim priseliti, občina zagotovi učinkovito pomoč pri urejanju birokracije, tako da je do gradbenega dovoljenja mogoče priti že v sedmih dneh. Za nameček vsem, tako novograditeljem kot kupcem že obstoječih starejših hiš, podarijo še 2000 evrov.

Takšna ponudba je magnet tudi za slovenske družine, ki se čedalje pogosteje odločajo, da si bodo domove ustvarile na avstrijskem Koroškem. Ne prihajajo le iz obmejnih občin slovenske Koroške, temveč tudi iz drugih delov Slovenije. Župan Pliberka se dobro zaveda, da so koristi obojestranske: mladi poceni pridejo do zemljišč, občina pa do novih občanov, s tem pa tudi do več denarja iz državne blagajne.

Občine slovenske Koroške učinkovitega odgovora na avstrijski izziv nimajo. Nova zemljišča v neposredni bližini urbanih središč so redka, njihove cene pa najmanj dvakratnik avstrijskih, poleg tega so postopki za pridobitev gradbenih dovoljenj bistveno obširnejši, daljši in dražji. Ker v Avstriji mnogi najdejo tudi zaposlitev, ki jo doma zaman iščejo, in ker jim namerava domovina po nedavni spremembi zakonodaje avstrijske plače dvojno obdavčiti, o selitvi čez mejo razmišljajo tudi družine, ki jih to doslej ni mikalo.

Toda tudi ta medalja ima dve plati. Kot ugotavljajo tisti, ki so se odselili med prvimi, poceni zemljiščem in vabljivi dobrodošlici sledi življenje v državi z višjim standardom in precej višjimi življenjskimi stroški. Začetne ugodnosti se tako finančno izničijo po nekaj letih in po tem ostane le še dražje življenje v tuji državi. A pri odločanju, ali plačati 42 evrov za kvadratni meter zemlje na slovenski strani ali pa 23 na avstrijski, o tem razmišlja malokdo.