Prste stran!

Politika zdaj rohni ob vprašanjih, ki sodijo v leto 2009, na svojo vlogo pri Tešu 6 pa pozablja.

Objavljeno
08. januar 2014 22.45
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Najprej. Zapoved vseh dobrih projektov je natančna določitev vsega, kar kupujemo, cene in roka dobave. Seveda je treba najti denar za nakup, stroka temu pravi »zapreti finančno konstrukcijo«. Pri šestem bloku Termoelektrarne Šoštanj tega leta 2008 niso opravili. Obseg dobav in ceno projekta so določali šele leto pozneje, ker pa je bil na vsaki točki pogajanj glavni dobavitelj Alstom izrazito močnejši partner, se je cena povišala, rok dokončanja projekta pa podaljšal. Je vsaj takrat politika zastrigla z ušesi in zahtevala revizije, odpoved pogodbe in ustavitev tako postavljenega projekta? Ni, podpora projektu je bila močna z leve in desne, od gradbene luknje naprej še prav posebno.

Najpozneje leta 2010 je bila v internih krogih Teša znana tudi sedanja cena šestice, dobre 1,4 milijarde evrov. Nič. Del vlade Boruta Pahorja je potem mahal z za projekt negativno revizijo, a zgodilo se spet ni nič, le podelitev poroštva za 440 milijonov evrov posojila EIB se je zavlekla. Direktor Teša Simon Tot je Alstomu poroštvo obljubil, vlada Janeza Janše pa je za poroštvo zahtevala zaveze Teša, da cena Teša 6 ne bo presegla 1,3 milijarde evrov in da bo premog stal največ 2,25 evra za gigadžul. Na prirejene podatke je poroštvo tudi dala.

Danes politika doni z visokoletečimi idejami o ustavitvi projekta Teš 6, ki sodijo v leto 2009. Ustavitev bi energetiko stala že plačano milijardo, zraven pa še najmanj eno za vse stroške in obresti. To bi potem obesili na stroške obratovanja petega bloka, ki ima nižje izkoristke? In kaj bodo v podtonih rešile že napovedane nove kadrovske menjave? Zelo tesni čevlji in neudobni stolčki so na vrhu HSE in Teša. Nekje je treba v teh naplavljenih razmerah napraskati denar za čim hitrejše dokončanje projekta, poleg pa poslušati očitke politike.