Razpad vrednot

Energetika potrebuje strategijo, ne zamenjave enega političnega kadra z drugim.

Objavljeno
15. marec 2013 19.03
Posodobljeno
15. marec 2013 20.00
*iza* HSE
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

V teh, za državo nekoliko »usodnih« dneh, je zrasla želja, da bi energetske načrte nove vlade malce ocenil tudi kateri od pomembnejših direktorjev v energetiki. Po dolgem razmišljanju se je ustavilo. Nikogar ni več, ki ga odhajajoča vlada ne bi razrešila z vsaj spornimi utemeljitvami, ki ne bi imel na grbi očitkov računskega sodišča ali protikorupcijske komisije, ki ne bi kot pomemben član nove vladajoče koalicije sestavljal programa nujnih projektov, sploh pa ni več nikogar, ki ne bi bil zaradi take politike in zaradi nobene strategije na državni ravni na smrt skregan z vsemi drugimi. »Zelo malo je v energetiki poštenih, take takoj pobijejo,« pravi eden od direktorjev, ki je tudi vedno na prepihu.

Pri zamenjavi generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne, prvega energetskega stebra, je še šlo za izbiro direktorja po izteku mandata prejšnjega, čeprav je pomagala prava strankarska izkaznica. Še nekaj dni bo to izkaznica SDS. Mogoče ravno dovolj, da jim bo na razpisu za direktorja Elesa še uspelo zagotoviti položaj pravemu človeku. Veliko besede pri tem bo imel Vitoslav Türk, začasni direktor Elesa z velikimi ambicijami, a tudi pogubno revizijo njegovega preteklega vodenja družbe, ki jo je napisalo računsko sodišče.

Bojijo se tudi, da bo ta časovna luknja, ko je SLS, ki je v prejšnji koaliciji branila Martina Novšaka na vrhu drugega stebra, izstopila iz vlade - s čimer je SDS dobila proste roke za kadrovanje tudi v Krškem, nova vlada pa še ne bo operativna -, trajala tako dolgo, da bo SDS lahko izbrala še novega direktorja Gen energije. Začasnega je že določila, Igorja Šalamuna, s tem pa je v Krškem padla še zadnja trdnjava v obrambnem sistemu stroke proti prevelikemu vmešavanju politike. Zdržala je 25 let.

Nova vlada naj bi postavila stroko nazaj, a prvi nastavki ne kažejo na to. Med strankami nove koalicije se je že razvil boj za nadzor nad energetiko. Zdaj se bo namreč delila smetana. Položaj ministra ni slab, še boljši pa so položaji direktorjev v sektorju, ki še edini prinaša dobičke. »Striktno bomo vse zamenjali,« je slišati iz nove koalicije. Zunaj politike to komentirajo tudi tako, da že padajo dogovori in da bodo vsaj v Teš »vrnili vse lopove«.

Nič pa ni slišati o kakršnikoli nujnosti sprejetja jasne strategije razvoja energetike. O tem nihče ne govori, energetika je plen. Takšna se deli na vaše in naše, sodelovanja pa tako ne more biti. Za to, da nekdo pride na položaj, namreč ni nujna strokovnost, temveč zasluge za stranko. Do razvoja pa privede le sodelovanje strokovnjakov, ki temo razumejo in se jim lahko posveti še kakšna uporabna zamisel.

Slovenci na ulicah pozivajo politike k odstopu prav zato, ker so državo zapravili s prepiri o tem, komu od njih pripada. Še enkrat - država je last državljanov, državljani vam jo začasno dajemo v upravljanje za skupno, ne zgolj vaše dobro. Zato, ko boste spet čistili energetiko, tega ne delajte tako, da boste ljudi s po novem nepravimi strankarskimi izkaznicami zamenjali z ljudmi s pravimi strankarskimi izkaznicami. Državljani smo postali pozorni.