Kot je zapisala žirija za Schwentnerjevo nagrado, Berger "že dolgo vrsto let zaseda odlično mesto v slovenski kulturi, ki ji je zavezan s svojo kreativno energijo. Nespregledljiv je predvsem njegov prevodni opus iz klasične in moderne francoske literature, ki zajema poezijo, prozo, dramatiko in esejistiko. Za svoje delo je prejel številne nagrade, Sovretovo, Župančičevo in Rožančevo nagrado ter nagrado Prešernovega sklada".
"Kot urednik pri založbi Mladinska knjiga je močno povzdignil in utrdil programski profil in ugled založbe na področju izvirnega in prevodnega leposlovja. Bil je urednik znamenite knjižne zbirke Kondor, ustanovil pa je tudi zbirko Klasiki Kondorja. Po triletni prekinitvi je obudil zbirko svetovne poezije Lirika," še piše v obrazložitvi nagrade.
Na slovesnosti je spregovoril eden najvidnejših slovenskih politikov, France Bučar, ki je opozoril na pomen knjige za obstoj naroda.
Bučar je svoje razmišljanje ob odprtju sejma v Linhartovi dvorani, ki mu je prisostvovala tudi nova ministrica za kulturo Majda Širca, vezal na tržno gospodarstvo, v katerem živimo, in trenutno finančno krizo. Vendar pa knjige, čeprav je tudi tržno blago in čeprav so literati - kljub temu, da to neradi slišijo - tudi blagovni proizvajalci, ne moremo enostavno prepustiti trgu, je poudaril.
"Knjiga nam stalno oživlja našo narodno samozavest, nas stalno iz najširšega, tudi kulturnega okolja, prestavlja v našo domačo pristnost. Brez knjige se verjetno kot narod ne bi bili ohranili, ne bi prerasli v nacijo s svojo lastno državnostjo."
Pogovor z Alešem Bergerjem si preberite tukaj.
V sredinem tiskanem Delu podrobneje pišemo o nagrajencih in knjižnem sejmu na 24 strani obsegajoči sejemski izdaji Književnih listov.