Bonn – "V naglici vaš prijatelj Beethoven" je skladatelj Ludwig van Beethoven napisal ob koncu doslej neznanega in zanj precej neobičajnega pisma, ki ga je pred kratkim odkupil Beethovnov muzej v Bonnu. Pismo, naslovljeno na Beethovnovo prijateljico grofico Marie Erdoedy, je najdaljše ohranjeno pismo, skladatelj pa ga je napisal pri svojih 46 letih.
Naglica, ki veje iz zapisanih vrstic, je tipična za Beethovna, je v torek dejal vodja Beethovnovega muzeja Michael Ladenburger in dodal: "Mnogih pisem sploh ni napisal, ker se mu je vedno tako mudilo." Beethoven se je z grofico seznanil na Dunaju, vendar se je ta kasneje preselila v Padovo. Z grofico sta se dobro poznala, čeprav, kot pravi Ladenburger, nista bila ljubimca.
O skrbi za nečaka, o (prihajajoči) smrti
Skladatelj je svoji prijateljici v pismu napisal, da namerava poskrbeti za sina svojega pravkar preminulega brata, da bi ga tako rešil pred njegovo "pokvarjeno materjo". Pritožuje se tudi nad svojim slabim zdravjem in zapiše, da "vse pogosteje razmišlja o svoji smrti, vendar brez strahu". "Beethoven je pogosto razmišljal o tem, zakaj je sploh še vredno živeti," je dejal Ladenburger. Takšna razmišljanja so bila povezana s slabšanjem sluha tega velikega skladatelja.
Medtem, ko v ostalih ohranjenih pismih Beethoven piše, da potrebuje čas, da izrazi vso svojo ustvarjalnost, pa je v omenjenem pismu nečak tisti, ki mu osmišlja življenje. "Za mojo siroto Karla bi umrl prezgodaj," zapiše glasbenik, ki že kmalu zatem spet piše o ničevosti bivanja in se v pismih norčuje iz ljudi, ki se zbirajo okoli grofice.
Doslej najdaljše ohranjeno Beethovnovo pismo izvira iz zapuščine trgovca z glasbenimi antikvitetami Albija Rosenthala iz Oxforda. Original pisma, katerega vsebina sicer tudi doslej ni bila popolna neznanka, je mogoče sedaj videti v Beethovnovem muzeju v Bonnu, kjer hranijo največjo zbirko skladateljevih pisem, ki obsega 550 primerkov.