Slovenija tudi letos sodeluje na največjem svetovnem arhitekturnem dogodku, arhitekturnem bienalu v Benetkah. Predstavlja se s projektom 100-letno mesto/100 Year City, kustosa Toma Kovaca, ki deluje tudi v okviru Evropske prestolnice kulture.
Razstava 100YC v Benetkah, pod vodstvom komisarja Petra Tomaža Dobrile, je bila izbrana prek ciljnega državnega razpisa in je nastala v koprodukciji Znanstveno-raziskovalnega združenja za umetnost, kulturno izobraževalne programe in tehnologijo EpeKa ter Univerze RMIT iz Mebourna, Australija.
Pri razvoju projekta 100YC je sodelovalo več kot tisoč strokovnjakov z različnih področij, od arhitektov, urbanistov, znanstvenikov, umetnikov, ekonomistov, filozofov do študentov in njihovih mentorjev. Njihovo sodelovanje botruje neverjetnemu uspehu, ki dosega astronomskih 2,5 mio zadetkov, več kot 2,1 mio podatkovnih izmenjav dnevno in 60-odstotno aktivno sodelovanje med vsemi udeleženci, pišejo organizatorji. Pod okriljem 23 institucij iz 11 držav so akterji v več kot sto projektih snovali vizije mesta prihodnosti, ki jih kot svoje zamisli Maribora čez sto let predstavljajo na letošnjem beneškem bienalu ter o njih razpravljajo na številnih predavanjih, srečanjih, okroglih mizah, simpozijih, konferencah in izobraževalnih debatah.
Stoletno mesto poudarja naravo zunanjih pritiskov na arhitekturo in nastajajoče paradokse, ki vplivajo na ureditev mest. In kakšna bodo mesta čez sto let? Ali je sploh mogoče predvideti njihovo funkcijo, zahteve ali njihovo ureditev stoletje vnaprej in oblikovati prihodnost z ujemanjem urbane infrastrukture?
Slovenija zagotavlja široko platformo projektu 100YC z neverjetnimi možnostmi in posebnimi izzivi. Od okoli dveh milijonov prebivalcev jih več kot 50 odstotkov živi v manjših družbenih okoljih mest in vaseh z manj kot 5000 ljudmi. Izmed 11 slovenskih mest le dve, Maribor, Evropska prestolnica kulture 2012, in Ljubljana, glavno mesto Slovenije, štejeta več kot 100.000 prebivalcev. Ti vidiki ob dejstvu, da več kot polovico Slovenije še vedno pokriva gozd, omogočajo projektu 100YC nove, sodobne načine za opredelitev kakovosti življenja in zahtevajo nujno spravo med »mestom« in »naravo«.
Eden od namenov projekta je ustanoviti stalno laboratorijsko mesto za prihodnje razprave in razvoj arhitekturne inteligence. Ta se bo zavzemala za sposobnost vpogleda v prihodnost, za raziskovanje predvidenih sprememb in spodbujanje k izjemnemu optimizmu kot enemu temeljnih pogojev za preoblikovanje mesta in transformacijo oblikovanja globalne ekonomije v 21. stoletju.
Razstavo 100YC, ki jo je podprlo Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, bodo v slovenskem paviljonu, v Galeriji A+A, San Marco 3073 v Benetkah, odprli danes in bo na ogled do 25. novembra 2012.