Našli ukradeni Kalikstov kodeks

Kot kaže, je bil motiv za vlom in krajo rokopisa neprecenljive vrednosti zamera duhnikom v znameniti katedrali v Santiagu de Compostela, ker so ga ti odpustili.

Objavljeno
06. julij 2012 17.01
Posodobljeno
07. julij 2012 12.00
Vojko Urbančič, Deloskop
Vojko Urbančič, Deloskop

Skoraj natanko leto dni je trajala odiseja Kalikstovega kodeksa (Codex Calixtinus), ene mojstrovin srednjeveškega rokopisnega slikarstva iz 12. stoletja, ki je 5. julija lani izginil iz sefa katedrale v Santiagu de Compostela, španski policisti pa so ga sedaj ob zelo zajetni vsoti 1,2 milijona evrov in še nekaterih drugih dragocenostih iz zakladnice katedrale odkrili v neki garaži v bližini mesta, zatem ko so aretirali nekdanjega električarja katedrale in še tri člane njegove družine.

Kot kaže, je bil motiv za vlom in krajo rokopisa neprecenlive vrednosti, ki mdr. velja tudi za enega prvih zahodnih »turističnih vodičev«, saj opisuje srednjeveško romarsko pot v znameniti romarski Santiago de Compostela, k tamkajšnjemu grobu apostola Jakoba, predvsem maščevanje.

Električarja, ki je z duhovščino sodeloval kot samostojen obrtnik, je namreč po 25 letih dela za katedralo doletela odpustitev, razlog zanjo pa je bil, da je poneveril dokumente, s katerimi se je izdajal kot stalno zaposlen.

Na podlagi tega je tudi zahteval opravnino v višini 40 tisoč evrov. V znamenitem kodeksu, ki ga je ukradel in se je sedaj srečno vrnil na izvorno mesto, je sicer tudi serija pridig in liturgičnih zapisov, ob tem pa predvsem opis čudežnega prihoda ostankov apostola iz Judeje, kjer so ga obglavili, nazaj v Španijo, v kateri je pred tem deloval. Namreč na splavu brez mornarjev.

Kodeks, ki je imenovan po papežu Kaliksu II., ki je v zgodnjem 12. stoletju promoviral romanje, so sicer zelo redko predstavljali javnosti. Denimo ob predlanskem obisku Benedikta XVI.