In še to se je zgodilo potem, ko so trgovci z umetninami telefonirali strankam, da bi dražba sploh zaživela, poroča britanski časnik Independent. Slabo se je godilo tudi drugim znanim imenom, od britanskega gverilskega grafitarskega umetnika Banksyja prek irsko-ameriškega slikarja Seana Scullyja do britanskega vizualnega umetnika Sama Taylor-Wooda. Le redkim delom, denimo slikariji pokojnega Michaela Andrewsa, je uspelo preseči najvišjo pričakovano ceno.
Še pred dvema tednoma so se dela britanskega umetnika Damiena Hirsta pri Sothebyju prodala za neverjetnih 111 milijonov funtov (140 milijonov evrov). Zbiratelji, ki so nedolgo od tega za Banksyjeva dela odšteli tudi po več kot 360.000 evrov, zdaj niso bili tako radodarni. Grafit Fungle Junk, narisan na prikolici med festivalom v Cornwallu leta 1999, bi moral biti prodan za 190.000 evrov, a so ga med dražbo umaknili, saj zanj ne bi dobili niti polovice te vsote. Razlog verjetno tiči v tem, da Banksy ni hotel avtorizirati petih del na dražbi (ocenjena so bila na 250.000 do 350.000 evrov). Kakor poroča britanska medijska korporacija BBC, je skupina Pest Control (Zatiranje škodljivcev), ki je z odobritvijo skrivnostnega grafitarja nastala na začetku leta, da bi potrjevala izvirnost njegovih del, sporočila, da Banksy ne želi, da bi njegove stvaritve odstranjevali z originalnega prostora. Skupina je letos naštela že 89 uličnih del in 137 grafik, ki so bili lažno predstavljeni kot Banksyjevi. V dražbeni hiši Lyon &Turnbull pa sploh ne dvomijo, da gre za njegova dela, saj da jih je pregledala organizacija Vermin (golazen) - ki pa je Banksy ni avtoriziral.
Medtem ko so pri Lyon & Turnbullu prepričani, da gre le za trenutno stanje na trgu z umetninami, in ne napadajo Banksyjeve odločitve, so drugi neprimerno ostrejši. »To so bila nedvomno Banksyjeva dela. Uničil je lastni trg,« je neizprosen eden izmed njih. »Vsi trgovci, ki jih poznam, se počutijo osleparjene,« dodaja drugi. »Sedijo na kupu blaga, ki ga ne morejo prodati. Superbogati bodo vedno poskrbeli za preživetje zgornjega dela trga, toda povsod drugod je nastal pravi pokol,« pravi.
Iz torkove izdaje Dela!