Uf, industrija! je zgovoren skupni naslov šestih razstav projekta Evropske prestolnice kulture – Maribor 2012, posvečenih nekoč najuglednejšim slovenskim tovarnam, brez katerih se je zdelo življenje nemogoče.
Koncept skupnega projekta izhaja iz zavedanja, da je bila industrija v socialistični Jugoslaviji najpomembnejša gospodarska panoga, v samostojni Sloveniji pa je, kot še marsikaj, postala »nepotreben« rep preteklosti, za katerega so odgovorni v svoji modrosti prepozno dojeli, kako nujen del splošnega razvoja in preživetja je.
Na razstavah v domačih krajih so predstavljene tovarne Gorenje (Galerija Velenje), Industrija motornih vozil Novo mesto (Klub prijateljev IMV), Mura (Pokrajinski muzej Murska Sobota), Talum (Pokrajinski muzej Ptuj Ormož), Zlatorog (Muzej narodne osvoboditve Maribor) in Železarna Ravne (Koroški pokrajinski muzej, enota Ravne na Koroškem).
Snovalci so zapisali, da razstave »predstavljajo industrijo v luči njene kreativnosti, ki je najpogosteje njena spregledana vsebina. V socializmu in danes industrija ni bila kreativna le pri tehnoloških izboljšavah, temveč tudi pri oblikovanju vidne podobe izdelkov, embalaže, oglaševanja in propagiranja ter je finančno, organizacijsko in materialno podpirala kulturne in civilnodružbene iniciative in organizacije v lokalnem okolju. Razstavljeni plakati in fotografije kulturnih akcij, reklame, propagandni plakati, tehnična navodila, blagovne znamke, značke, zastavice in številni izdelki množične porabe, od pralnih praškov, avtomobilov, štedilnikov in oblek, kažejo, kako sta lahka in težka industrija vplivali na razvoj vizualne kulture, torej na to, v kako oblikovanem svetu in konstruirani realnosti smo živeli in še vedno živimo. Vsaka od šestih razstav je sklenjena zgodba, vseh šest pa panoramsko opozarja na splošne značilnosti časa.« Da o razvojnih potencialih, ki so jih v vseh teh in tudi drugih tovarnah razvijali, niti ne govorimo.
Podjetja iz lokalnih
obrtnih delavnic
Skoraj vse omenjene tovarne so nastale iz lokalnih obrtnih delavnic in se razvile v podjetja s po več tisoč zaposlenimi. Gorenje je zraslo leta 1950 iz Okrajnega kovinskega podjetja v vasi Gorenje, ki je izdelovalo kmetijske stroje in opravljalo kovaška, ključavničarska in mehanična dela, tovarna Industrije motornih vozil Novo mesto se je začela leta 1954, ko so se v sodelovanju z zahodnonemškim podjetjem DKW lotili sestavljanja dostavnih in osebnih vozil, Mura je nastala leta 1945 po nacionalizaciji dveh šiviljskih podjetij, leta 1925 ustanovljene Cvetičeve in leta 1932 Šiftarjeve šivalnice perila, Zlatorog ima korenine v letu 1878, ko se je v Mariboru naselil Carl Bros in kupil že delujočo milarno, Tvornica Zlatorog pa se je poimenovala leta 1923, Železarna Ravne se je razvila iz Jeklarne grofa Thurna, katere začetki segajo v 17. stoletje, Tovarna aluminija Talum Kidričevo je naslednica Tovarne glinice in aluminija Boris Kidrič, ta pa tovarne glinice, ki jo je leta 1942 začel graditi nemški trust Vereinigte Aluminium Werk …
Vsaka tovarna ima svojo muzejsko zgodbo, ki je bila še kako resnična in večkrat tudi trda, vsem pa je skupno to, da so od njih živeli celi kraji ali kar pokrajine, pa tudi več rodov iste družine. Zaradi tega so bile posledice razgrabljanja in zapiranja še toliko bolj boleče. Solea za vso družino Foto