Direktorju Liffa Simonu Popku smo postavili nekaj sidrišč s pridevniki in se na ta način z njim malce drugače razgledali po festivalu. Njegovim odgovorom smo dodali kratke predstavitve filmov.
- Trije filmi, za katere
je v predprodaji največ zanimanja
Oblika vode
Fino se imamo
Če ste mislili, da je Jastog nekaj bolj bizarnega, kar ste videli na filmskem platnu, je Ubijanje svetega jelena pravi film za vas. Colin Farrell in Nicole Kidman, pa še nagrada za najboljši scenarij v Cannesu. Oblika vode, beneški zlati lev, bi utegnila biti dobra dopolnitev. Fino se imamo pa je odbito satiričen prvenec o moških na robu živčnega zloma.
Ubijanje svetega jelena
Mojster filigranske psihologije in dobronamerni kritik sodobne evropske družbe se vrača v velikem slogu z zgodbo o bogati francoski družini, v kateri seveda ni nič tako, kot bi moralo biti.
Sodobna francoska kriminalka, žanrski filmi, ki (povečini) obdelujejo mnoge teme, ki se jih lotevajo tako imenovani art filmi.
Letošnja sekcija Fokus je namenjena francoski kriminalki, ki v zadnjih letih doživlja pravo renesanso. Program dopolnjuje tudi retrospektiva klasičnega francoskega krimiča.
Krotko dekle Sergeja Loznice (Litva, Francija, Nemčija, Nizozemska 2017, Kralji in kraljice)
Lani je temu ukrajinsko-ruskemu režiserju svojo retrospektivo posvetil Festival dokumentarnega filma, tokrat Liffe prinaša njegov zadnji film, 143-minutno adaptacijo istoimenske kratke zgodbe Dostojevskega o svetu kriminala, kjer je treba pravico iskati z lučjo pri belem dnevu.
Stvar okusa, morda:
Nikoli zares tukaj Lynne Ramsay (VB, Francija, ZDA 2017, Kralji in kraljice)
Kralj Nilesa Atallaha (Čile, Francija 2017, Perspektive)
Škotska mojstrica se vrača šele s četrtim filmom v osemnajstletni karieri, tokrat z zgodbo po romanu Jonathana Amesa o nekdanjem vojaku, ki dobi nalogo, da poišče ugrabljeno najstnico, hčer znanega politika. Joaquin Phoenix je v Cannesu prejel nagrado za glavno moško vlogo, režiserka pa za scenarij.
Zgodba Ornitologa je že v naslovu filma – osamljeni proučevalec ptic v svetu religiozne mistike in bogokletnega naturalizma. Kralj pa je eksperimentalni film o francoskem popotniku 19. stoletja, ki se je razglasil za patagonskega kralja.
- Najboljši v žanru
Rdeči krog Jean-Pierra Melvilla (Francija, Italija 1970, Retrospektiva)
Konvoj Frédérica Schoendoerfferja (Francija 2016, Fokus)
Klasičen francoski film noir z Alainom Delonom kot zloglasnim roparjem bo dober par s sodobnim trilerjem ceste.
Rdeči krog
- Najbolj art
Columbus Kogonade (ZDA 2017, Perspektive)
Prvenec ameriškega režiserja južnokorejskih korenin, priznanega video esejista, svoje junake postavi v mesto Columbus, ki velja za meko modernistične arhitekture. Ta je ena od protagonistov filma.
- Najbolj komercialen,
a le na papirju
Satira na ameriško predmestje, postavljena v dvajseta leta preteklega stoletja, za katero kot scenarista stojita brata Coen.
- Najbolj ekstravaganten
Naj trupla porjavijo Hélène Cattet in Bruna Forzanija (Belgija, Francija 2017, Ekstravaganca)
Idilična sredozemska obala se spremeni v prizorišče krvavega strelskega obračuna, ki ga poganjajo žanrski elementi vesterna in srhljivke.
- Najbolj družbenokritičen
Krotko dekle Sergeja Loznice (Litva, Francija, Nemčija, Nizozemska 2017, Kralji in kraljice)
Lani je temu ukrajinsko-ruskemu režiserju svojo retrospektivo posvetil Festival dokumentarnega filma, tokrat Liffe prinaša njegov zadnji film, 143-minutno adaptacijo istoimenske kratke zgodbe Dostojevskega o svetu kriminala, kjer je treba pravico iskati z lučjo pri belem dnevu.
- Najbolj izzivalen
Manifest Juliana Rosefeldta (Nemčija, Avstralija 2016, Panorama svetovnega filma)
Cate Blanchett odigra trinajst likov, prek katerih avtor izpelje množico zgodb – umetniških manifestov iz različnih obdobij.
Manifest
- Najbolj inventiven
O telesu in duši Ildike Enyedi (Madžarska 2017, Predpremiere)
Letošnji zmagovalec Berlinala je nenavadna ljubezenska zgodba med mlado Mario, ki sprejme delo nadzornice v klavnici, in njenim precej starejšim šefom.
- Najbolj zabaven
Zabava Sally Potter
Zaključni film letošnjega Liffa je film z izjemno igralsko zasedbo in zgodbo o večerni zabavi prijateljev, ki se začne kot sproščena komedija in konča kot krvava tragedija.
- Najbolj grozljiv
Ivan Janeza Burgerja (Slovenija, Hrvaška 2017, Predpremiere)
Eden od treh slovenskih filmov letošnjega Liffa, ki ga v vlogi mlade matere, postavljene pred življenjsko odločitev, nosi igralka Maruša Mayer. Najboljši igrani celovečerec Festivala slovenskega filma.
Ivan
- Najbolj romantičen
Pokliči me po svojem imenu Luca Guadagnina (Italija, Francija, Brazilija, ZDA 2017, Predpremiere)
Otvoritveni film letošnjega Liffa prinaša poudarjeno čustveno ljubezensko zgodbo med sedemnajstletnim Eliom in asistentom njegovega očeta, ki ju združi dolgo, vroče poletje na italijanskem podeželju.
- Film, ki bo povzročil
največ solz
Zmagovalec letošnjega Festivala slovenskega filma je deset let nastajajoči dokumentarec o življenju mladega fanta iz precej nenavadne družine.
- Film za družine z najstniki
Delavnica
Režiser z zlato palmo nagrajenega Razreda se tokrat spopade z nalogo, kako v mulariji zanetiti zanimanje za zgodovino.
Žarek v srcu Claire Denis (Francija 2017, Predpremiere)
Senzibilna Juliette Binoche tokrat igra ločeno slikarko, ki prek številnih avantur išče resnično ljubezen.
Ženska v srcu
Mojster filigranske psihologije in dobronamerni kritik sodobne evropske družbe se vrača v velikem slogu z zgodbo o bogati francoski družini, v kateri seveda ni nič tako, kot bi moralo biti.
Trije plakati pred mestom Martina McDonagha (VB, ZDA 2017, Predpremiere)
Igralka Francis McDormand
Kvadrat Rubena Östlunda (Švedska, Nemčija, Francija, Danska 2017)
Letošnjo cansko zlato palmo so Liffu speljali domači art prikazovalci. Film je namreč na rednem sporedu art kino mreže že od 20. septembra.