Ko so bili moški še pravi moški

Michiela Huismana, Khaleesijinega ljubimca iz Igre prestolov, trenutno lahko gledate v seriji Harley in Davidsona.

Objavljeno
22. september 2016 16.49
M. K., Vikend
M. K., Vikend

Ste tudi v svojem zasebnem življenju povezani z motorji?

V svojih dvajsetih sem ves čas vozil motorje in o sebi sem mislil, da sem eden tistih tipov, ki ne bodo nikdar sedli v avto dokler nisva z ženo dobila otroka in naenkrat sem spoznal, da bi bilo praktično kdaj sesti vanj. Ampak še vedno obožujem motorje, tako da je bil to zame sanjski projekt.

Kaj vas je najbolj pritegnilo?

Več vidikov. Mislili bi, da gre za zgodbo o motorjih in kako je nastal Harley-Davidson, ampak ni samo to, je zgodba o ljudeh, o njihovem prijateljstvu.

Kako bi serijo opisali v dveh besedah?

Rekel bi: drzno in usnjeno.

Kaj pa v več besedah?

Ta serija je dejansko o moških iz časov, ko so bili še res moški. Tudi danes se še kdo vozi z motorjem in morda ima brado, morda je oblečen v usnje, ampak za te može je bilo to vse: vsa njihova znoj in kri sta šla v to. Čeprav je veliko napisano o zgodovini podjetja Harley-Davidson, pa ni ravno čisto dobro znano, kdo so bili ti fantje, a vseeno smo našli nekaj citatov, v katerih Walter Davidson opisuje, kako se počuti, ko dirka z motorjem. Takrat so namreč ustanovitelji še dirkali s svojimi motorji. Pripoveduje o tem, da ga ni strah nevarnosti, ampak čuti le grozo ob misli, da bi njegov stroj odpovedal. To res pove, kakšen mož je bil. Kar so počeli, je bilo tako neznansko nevarno, saj je še danes vožnja z motorjem nevarna, a takrat je bilo to še stokrat bolj nevarno. To so bili najbolj žilavi tipi: padli so, se pobrali, se spet sestavili in šli nazaj na motor, takoj ko so mogli. In z lastnimi rokami so delali vse, upogibali so jeklo. Res je kul zgodba.

Na snemanju ste vozili veliko motorjev, se je kdo tudi poškodoval?

Že uprizoritev nekaterih dirk je bila zelo zahtevna in na trenutke nevarna. Mislil sem, da znam voziti motor, dokler nisem videl kaskaderjev in mi je bilo jasno, da je moje znanje ničla proti njihovemu. Ti fantje so bili na snemanju vsak dan, padali so in si lomili kosti. Ti fantje si zlomijo zapestje, vstanejo in gredo nazaj na motor in zvečer so zelo nejevoljni, ker morajo v bolnišnico.

Ste na snemanju uporabili originalne Harley-Davidsone?

Za primer, z motorjem iz 1908 je prišlo zraven pet mehaniko. Bilo je noro voziti te motorje. Ampak večina naših motrojev v seriji, razen VL-jev, so bili replike, saj originali ali ne obstajajo več ali pa so v muzeju v steklenih vitrinah, mi pa smo dirkali s temi motorji. To pomeni, da smo jih uničevali na veliko. Ja, za nami je ostalo veliko uničenih motorjev. Mislim, da so za serijo naredili več kot 70 motorjev ...

Zgodba o Harely-Davidsonu je močno povezana z zgodovinskimi dogodki, kot sta prva in druga svetovna vojna, bomo tudi to videli v seriji, ali gre za bolj osebno zgodbo treh mož?

Na njihovo zgodbo je močno vplival svet okoli njih in to se vidi iz naše zgodbe. Vojna, velika gospodarska kriza, vsi ti posamezni vidiki Amerike ...

In če pogledamo človeško stran: bili so veliki prijatelji?

Marsikdo zameša in misli, da so postali prijatelji zaradi ljubezni do motorjev, ampak so v resnici motorji nastali zaradi njihove ljubezni eden do drugega in zaradi časa, ki so ga preživeli eden z drugim.

Kako pa se je sploh začelo njihovo prijateljstvo?

Živeli so v isti sosesščini, bili so sosedje. Ti fantje so vse delali skupaj. Res so bili fantje, ki so se imeli radi. Super stvar, ki jo je naredil Discovery, je bila to, da so nas zelo zgodaj pripeljali na set, da smo bili skupaj, da smo se šalili. Povem vam, če se ne bi dobro razumeli, bi bil ta projekt veliko slabši, ampak smo se res ujeli.

Kaj imate skupnega s svojim likom iz serije in kaj ste se naučili od njega?

Ne vem, Walter je na primer velik upornik, sam se nimam za posebej velikega upornika, tako da upam, da se bom kaj naučil od njega. To, da se postaviš zase in da stojiš za tem, v kar verjameš.