Frankfurt po Frankfurtu

V Cankarjevem domu je Milan M. Cvikl odprl 18. razstavo knjig Frankfurt po Frankfurtu. Letos so iz ponudbe Frankfurtskega knjižnega sejma izbrali kar 10.000 knjig.

Objavljeno
04. november 2004 14.29
Frankfurt po Frankfurtu privabi številne ljubitelje knjig.
Ljubljana - V veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma je že 18. po vrsti svoja vrata odprla razstava nove tuje literature Frankfurt po Frankfurtu (FpoF). Vodja knjigarne Konzorcij Barbara Borovnik Filipič je po nastopu glasbene skupine Autodafe dejala, da razstava kljub temu, da je vedno težila k univerzalnosti, tokrat prvič poteka znotraj meja Evropske unije. Direktor založbe Mladinske knjiga Milan Matos je z veseljem ugotovil, da je knjiga vse bolj v središču zanimanja, minister za evropske zadeve Milan M. Cvikl, ki je FpoF tudi uradno odprl, pa je v svojem nagovoru spomnil na čarobnost zapisanih besed, katerih vpliv sega čez zadnjo knjižno stran. Več kot devet tisoč novih knjižnih naslovov, ki so v tujini izšli v zadnjem letu, si bo v CD moč ogledati vsak dan od 9. do 20. ure vse do 9. novembra.

Izbrali so le najboljše knjige

Devet tisoč razstavljenih knjig so knjigarji Konzorcija izbrali med kar 200.000 naslovi, kolikor jih je bilo razstavljenih na tradicionalnem oktobrskem Frankfurtskem knjižnem sejmu. Barbara Borovnik Filipič je dejala, da so knjigarji opravili veliko delo in izbrali le najboljše knjige iz 11 vsebinskih področij, za katere so presodili, da bodo pritegnile pozornost slovenskih ljubiteljev knjig.

Čar pisateljevanja po Cviklu


Minister Cvikl je dejal, da je čar pisateljevanja v tem, da nekdo namesto drugih piše zgodbe, ki so jim skupne. Cvikl meni, da je pisanje zelo samoten in predvsem težak posel, saj se mora pisatelj nenehno bojevati s svojo domišljijo. Zgodba v knjigi se po Cviklovem mnenju nikoli ne konča in živi v bralčevi domišljiji. Podobno se ne konča niti Frankfurtski knjižni sejem, saj ima že 18. zapored svoje nadaljevanje v Ljubljani. Tudi Cvikl je opozoril na nov položaj Slovenije v EU, "kamor smo že od nekdaj sodili, kar ilustrira tudi razstava FpoF".

Večjezična literatura

Na razstavi FpoF se predstavlja prek 450 tujih založb. Večina knjig je z angleškega govornega področja, dobro pa so zastopane tudi nemške, francoske, španske in italijanske založbe. Med knjigami so posebej označeni nominiranci in dobitniki najbolj prestižnih književnih nagrad, od širokega izbora knjig letošnje Nobelove nagrajenke Elfriede Jelinek do dobitnikov Pulitzerjeve, Whitbreadove, Bookerjeve, Goncourtove ter mnogih drugih nagrad.

FpF se bodo udeležili tudi predstavniki najuglednejših tujih založniških hiš: grupacije Taylor&Francis, Cambridge University Press, McGraw-Hill in založniške skupine Elsevier. O izstopajočih novih književnih projektih bodo spregovorili v ponedeljek, 8. novembra, ob 10. uri v dvorani Lili Novy.