Deloskop izpostavlja: Slovenski glasbeni dnevi

Ljubljana, Slovenska filharmonija, 22. in 23. 3., ob 19.30.

Objavljeno
21. marec 2017 18.19
Posodobljeno
22. marec 2017 05.00
M. V.
M. V.

Festival slovenske glasbe se bliža koncu. Nocojšnji glasbeni večer bodo oblikovali zvoki organistke Polone Gantar, ki se ji bo pridružila kanadska sopranistka slovenskega rodu Theresa Plut.

Glasbenici bosta predstavili dela Blaža Arniča (1901–1970), enega najpomembnejših slovenskih simfonikov, ki se je šolal na Oglarski šoli pri Stanku Premrlu; Srečka Koporca (1900–1965), učenca Marija Kogoja in radikalnega sledilca njegovega ekspresionističnega kroga, ter Franca Šturma (1912–1943), ki se je prav tako šolal pri enem vplivnejših skladateljskih mojstrov Slavku Ostercu.

Sklepni festivalski koncert bo v četrtek, 23. 3., z nastopom Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod vodstvom Simona Krečiča s solistoma Žigo Staničem na klavirju in Žigo Brankom na violini.

Izvedli bodo tri dela vsestranskega glasbenika Lucijana Marije Škerjanca (1900–1973), ki je pomenljivo zaznamoval glasbeno življenje na Slovenskem. Na sporedu pa bosta tudi glasbeno delo Alenje Pivko Kneževič, predstavnice slovenske najmlajše skladateljske generacije, ter delo skladatelja in pianista Žige Staniča.

Pred krstno izvedbo Koncerta za violino in orkester L. M. Škerjanca bo potekal pogovor o skladbi z muzikologom dr. Gregorjem Pompetom, pred zadnjima dvema skladbama pa pogovor s skladateljico Alenjo Pivko Kneževič ter skladateljem in pianistom Žigo Staničem