... Vzameš inštrument in se odpraviš na iskanje svetega grala. Najprej v utesnjene šolske prostore, kjer minevajo leta in ure rigorozne vaje, v upanju, da boš nekoč svobodno zaigral. Iz varnega zavetja učilnic, izpod mentorjevih peruti, pa naravnost v temo jazzovskih klubov, če imaš srečo na razsvetljene festivalske odre ali pa na ulico, če ne gre drugače. Ker nuja igrati svojo glasbo je prevelika. Čeprav veš, da je veliko dobrih umetnikov lačnih, da ljudje ob besedi jazz zamahnejo z roko, da ima družba rada preproste in hitre reči. Potem pač improvizacija postane način tvojega življenja.
Igor Lumpert je eden tistih glasbenikov mlajše generacije, ki jih je ljubezen do jazza ponesla v svet. V New York, kjer si je v desetletju ustvaril novo življenje. Lumpert je eden od osmih slovenskih glasbenikov, ki jih predstavi novi dokumentarni film Čas za improvizacijo v režiji Tine Lešničar in Janeza Stucina. Njegova skladba Minerali, ki jo v videu odigra z basistom Christopherjhem Tordinijem in bobnarjem Nasheetom Waitsom, zvočno podpira tudi napovednik filma, ki ga bomo lahko prvič videli na letošnjem Festivalu slovenskega filma, jutri, 12. septembra, ob 17. uri.
Dokumentarni film domačemu jazzovskemu prizorišču nadene obraz, predstavi osem pomembnejših akterjev, jim sledi na Dunaj, v Amsterdam in New York, spremlja njihovo iskanje perfekcije in iskanje svojega mesta v glasbi na margini. Poleg Lumperta v filmu nastopijo tudi saksofonista Jure Pukl in Cene Resnik, trobentač Igor Matković, kitarist Jani Moder, pianista Kaja Draksler in Marko Črnčec ter bobnar Žan Tetičkovič.













