Po eksluzivnem in eksplozivnem odprtju letošnjega Rock Otočca, ki so ga pripravili režiser Matjaž Berger, Anton Podbevšek, Srečko Kosovel, Siddharta in številni drugi v glasbeni predstavi ČlovekA z bombami, je prvi dan letošnjega Rock Otočca minil zadovoljivo. Najpomembnejše je bilo to, da kljub sončnemu vremenu blata ni manjkalo, kajti ponedeljkov dež je dodobra namočil ilovnate bregove Krke.
Prvi dan
Sicer pa se je glasbeni del Rock Otočca v četrtek začel s skupinami, ki so si v preizborih izborile možnost nastopa na velikem odru Rock Otočca: Up N Downs, Soundtopia in Dandelion Children. Kot je navadno usoda skupin, ki začenjajo večer, so nastopili, ko je bil še dan in pred maloštevilnim občinstvom. Ker je bil to prvi dan, so mnogi takrat šele prihajali in postavljali šotore.
Dogajanje se je tako zares začelo s skupino Manouche, sestavljene iz venčka izkušenih glasbenikov, ki se je združila pod dežnikom glasbenega sloga, najbolj znanega kot gypsy swing, kar po francosko pomeni manouche, podprtega s sodobnimi elektronskimi plesnimi ritmi. Zasedba, katere osrednja figura je kitarist in pevec Robert Pikl, sicer iz Magnificove spremljevalne skupine in slovenske superskupine Elevators, je predstavila svežo glasbo, ki bo jeseni izšla na njihovem prvencu. Zasedbo pa dopolnjujejo Marco Grabber, elektronika; Petra Trobec, glas, harmonika; Krešimir Tomec, baskitara, Luka Ipavec, trobenta, glas. Poleg dosedanjih uspešnic Kje si Lubi? in Bi šla naprej? so pripravili še odlično poslovenjeno različico pesmi Mr. Sandman in peklensko različico odličnega instrumentala Duka Ellingtona Caravan ter še nekaj skladb.
Nato je sledila zanimiva švedska rap'n'swing zasedba Movits!, ki združuje elektronsko podložen swing s hip hopom, besedila pa so peta v švedščini. Pevec Johan Jivin' Rensfeldt je med nastopom tudi v angleščini pojasnjeval okvirno vsebino njihovih besedil, glasbeno podlago in norčavost pa sta ponujala multiinštrumentalist in didžej Anders Rensfeldt ter saksofonist Joakim Nilsson - One-Take. V Sloveniji so nastopili prvič in so se prav posebej potrudili, da so prispeli do Otočca, po svojem nastopu pa so se pomešali med občinstvo in se zabavali ob glasbi zasedb Hladno pivo in Gogol Bordello.
Hrvaška zasedba Hladno pivo je tako glasbeno kot tekstovno kljub letom še vedno ostra kot britev. Pevec Mile, kitarist Zoki, basist Soki, bobnar Suba, trobentač Stipe in klaviaturist Deda so dobro premaknili občinstvo in ga večinoma zvabili pred oder. Sklepni nastop prvega večera je bila večkulturna skupina z vseh vetrov, člani pa so se našli v ZDA. Gogol Bordello pod vodstvom ukrajinskega Američana Eugena Hütza, rojenega kot Jevgenij Aleksandrovič Nikolajev Simonov, s svojim nastopaškim zabavništvom hitro osvajajo občinstvo na svojih nastopih, in tako je bilo tudi na Rock Otočcu.
Vrhunec
Petkov uvod v glasbeni večer so začele skupine, izbrane na preizborih za Rock Otočec: hrvaška zasedba Džem, potem so nastopili domači rockerji Momento in energični rockabillyji Eightbomb. Zadnji so med temi zasedami najbolj izstopali po uigranosti in slogu.
Sledila je lokalna zasedba Crossfire, nato pa so oder zasedli šokantni kulturniki iz ameriške skupine Kultur Shock, ki je nastala tako kot Gogol Bordello, le da jih je sestavil prepoznavni bosanski vokalist Srđan Gino Jevđević. So ena tistih zasedb, ki je globalizirala glasbo Balkana in jo odnesla po vsem svetu. Zasedba pa ne izvaja zabavniške plati balkanske glasbe, temveč na to glasbeno tradicijo cepi angažirana besedila. Vzorčni folk-punk-metal.
Naslednji so nastopili napovedani zvezdniki večera, Britanci New Young Pony Club, predstavniki alternativne disco glasbe, nekoliko temačnejša različica New Order. Vendar skupina ni nič kaj posebno učinkovala na občinstvo Rock Otočca. Nekako niso vzpostavili pravega stika. Se je pa ta zgodil, ko so na dolenjski oder stopili pristni Štajerci Mi2, ki so več kot le zbrali vse udeležence Rock Otočca pred odrom; opravili so tudi velike skupinske pevske vaje. Tako so bili zvezde večera MI2 in zasavski Orleki, ki so po polnoči stopili na oder in priredili takšno rockovsko veselico, da jih občinstvo nikakor ni spustilo z odra.
Orleki so predstavili tudi venček prearanžiranih pesmi z novega albuma Repete. S petkovim nastopom so tudi uradno postali najštevilnejša zasedba, ki je doslej nastopila na Rock Otočcu. Poleg devetih Orlekov so na spremljevalnih vokalih nastopile še tri Sestre, ki so zares sestre članov skupine, in hrvaški mojster na orglicah Tomislav Goluban. Ko je Orlekom vendarle uspelo zapustiti oder, so se pod velikim šotorom še pozno v noč družili s svojim občinstvom.
Za konec
Tretji koncertni dan Rock Otočca so med drugimi sklenili domači kelt punkerji Happy Ol'McWeasel, legenda etno rocka Vlado Kreslin in Mali bogovi ter gosta iz tujine, preverjeni Bajaga s svojo skupino Instruktori iz Srbije in etno elektronik Kiril Džajkovski iz Makedonije. Nedelja pa je na Rock Otočcu dan za ohlajanje in pospravljanje.
Na letošnjem Rock Otočcu je bilo med občinstvom še dovolj prostora, gotovo pa bo treba v prihodnje pripeljati vsaj eno tako privlačno in učinkovito zasedbo, kot so bili lani The Subways.