Predsednica NSi in ministrica brez resorja za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak je v politiko vstopila zato, ker je želela pomagati ljudem v svojem kraju. Politično pot je začela leta 2000 z vstopom v stranko NSi in leta 2008 postala predsednica stranke.
Prej so jo poznali predvsem po udejstvovanju v kulturno-izobraževalnem društvu Limbar, katerega predsednica je bila sedem let in za katero je pisala dramske tekste in režirala. Nekaj časa je bila tudi urednica občinskega glasila.
Po izobrazbi je profesorica slovenskega in nemškega jezika s književnostjo, s kvalifikacijo FIBO za delo z gibalno oviranimi osebami. Poučevala je tudi ministra Radovana Žerjava.
V vladi je edina ministrica in edina, ki piše literarna besedila. Na svoji spletni strani ustvarja rubriko Literarno snovanje. Med drugim je objavila skeč Dve katrici, drame Tri igre z Moravškega, Grajski vrtnar, Na vrhu Piramide. Vanje vpleta tudi teme iz aktualnega političnega življenje.
Političnih tem zagotovo ne zmanjka, a »duhovno hrano« in navdih je treba iskati tudi izzven političnih zidov. Pravi, da je letos počitnice preživela z »angeli«. Vas zanima, katere so knjige vredne branja, filmi vredni ogleda, gledališke predstave, razstave, glasbeni albumi, ki ji jemljejo sapo, ...?
Knjiga: Angel pozabe, Maja Hederlap
Odločila sem se za branje knjige Engel des Vergessens (Angel pozabe), ki jo je napisala slovenska pisateljica in pesnica iz Železne Kaple na Koroškem Maja Hederlap. Knjiga bo jeseni izšla tudi v slovenščini. Pisateljica je dobila za svoj prvi roman leta 2011 avstrijsko prestižno literarno nagrado Ingeborg-Bachmann-Preis 2011. V svojem romanu pripoveduje zgodbo deklice, kasneje odrasle osebe, kako doživlja svojo družino, ki so jo v veliki meri zaznamovale vojna, pripadnost slovenski manjšini in razmere na avstrijskem Koroškem. Preko njene iskrene, občutene in neposredne pripovedi doživimo usodo družine in tudi slovenske manjšine ter njeno odrinjenost na rob družbe.
Knjiga: Angeli, Tone Pavček
Dopust so mi polepšali tudi Angeli Toneta Pavčka. Njegova zadnja pesniška zbirka, ki je izšla pol leta po njegovi smrti, je v celoti posvečena angelom, ki spremljajo naše življenje. Ves čas me je spremljala misel, da se je pesnik v času pisanja teh pesmi, ko je bil že bolan in so njegove moči že pešale, pripravljal na odhod med angele. Vsak dan sem na morju po zajtrku, kosilu ali večerji prijateljem na glas prebrala nekaj pesmi, ki so odmevale kot meditacija o življenju. Vsaka pesem spregovori na svoj način o življenju in izraža modrost, izkušnje, šegavost in hudomušnst pesnika.
Vse pesmi so lepe, najbolj v srce pa me je zadela zadnja pesem z naslovom Angel za srce, v kateri pesnik še enkrat zahrepeni po življenju. Zaveda se, da je njegovo srce že močno opešalo in ga več ne uboga in vendar si želi, da bi še vsaj nekaj časa bilo. »Eh, srce ti moje ljubljeno! Bodi še, vsaj še malo!« zaključi pesnik. Sledi spremna beseda pesnikove hčere Saše Pavček, ki me je dokončno spravila v solze, saj izvemo, s kakšno skrbnostjo so nastajale te pesmi in kako je pesnik naročal svoji hčeri, kdaj, kje in kako naj izidejo Angeli. Pesnik nam je s to zbirko predal še svoj zadnji veliki dar v slovensko pesniško zakladnico.
Film: Pogumni, Alex Kendrick
V glavnih vlogah drame Pogumni (Courageous) igrajo Alex Kendrick, Ken Bevel, Ben Davies, Robert Amaya, Kevin Downes ... Pogumni izzivalno opogumlja k sprejemanju očetovstva in drzno opozarja na različne stranpoti. Ne samo odsotnost očeta, ampak tudi na njegovo nemoč, ko zliva svoje frustracije in neuspehe na otroka, muubija samozavest in ga prepušča samemu sebi, namesto da bi ga potrjeval v negotovostih njegovega odraščanja, mu dajal oporo in podporo ter ga nato trdnega in opogumljenega poslal na pot odraslosti. Postavlja nam vrsto vprašanj, kot na primer, ali zmorem biti dejansko navzoč v družini ali bežim iz nje v svoje aktivnosti, kariero,hobije,...
Oder: Poletno gledališče Studenec
V poletnem času odpre svoja vrata tudi Poletno gledališče Studenec s Studenca pri Domžalah. Vsako leto domača dramska skupina, okrepljena z nekaterimi profesionalnimi kadri, uprizori pod vodstvom neutrudnega režiserja Lojzeta Stražarja eno dramsko predstavo. Letos smo si ob koncih tedna v juliju in v začetku avgusta ogledali hudomušnosti dobrega vojaka Švejka, ki je nasmejal mlado in staro. Za letos so predstave že zaključene, morda pa sledi še kakšna dodatna predstava in bo še čas za ogled. Poletno gledališče sprejme okrog 1000 gledalcev na eno predstavo, zato je to zagotovo najbolj množično obiskano gledališče v Sloveniji. Z obiskom predstav ljubiteljskega gledališča pa dajemo priznanje in spodbudo tudi ljubiteljski kulturni dejavnosti,
ki je pomemben del kulturnega ustvarjanja na Slovenskem.