Lačni Franz - vrnitev kultne zasedbe

Zoran Predin je oživil svojo staro zasedbo z novimi člani, posnel album in se odpravil na koncerte.

Objavljeno
22. februar 2016 12.39
Zdenko Matoz
Zdenko Matoz
Lačni Franz je bila etno jazz pop rock zasedba iz Maribora, ki je pošteno redefinirala postpunkovsko in novovalovsko glasbeno dogajanje v naši ožji domovini Sloveniji in takratni širši domovini Jugoslaviji. Njena unikatna in bizarna besedila ter skoraj jazzovska glasba na prvencu Ikebana so naredili tak vpliv, da po tem izidu svet ni več bil enak. Zdaj se, pomlajena, vrača na sceno.

Zoran Predin, pevec in avtor, je na novo sestavil skupino Lačni Franz in po 17 letih z njo posnel nov album Ladja norcev. Novi Lačni Franz so poleg njega še bobnar Luka Čadež, kitarist Tine Čas, basist Anej Kočevar in klaviaturist Boštjan Artiček. Pravijo, da niso pogreta župa in da bodo na nekaj klubskih nastopih predstavili novi album, ki bo izšel marca, seveda pa tudi številne legendarne uspešnice, kot so Praslovan, Čakaj me, Naj ti poljub nariše ustnice, Ne mi dihat za ovratnik, Na svoji strani, Zarjavele trobente, Zadnja večerja, Zdravljica ...

Zorana Predina smo pobarali, kaj neki ga je pičilo, da se je lotil oživ­ljanja zasedbe s samimi mladeniči. Pravi, da je po skoraj petnajstih letih omahovanja sprejel izziv in se odločil, da si legendarne pesmi in blagovna znamka zaslužijo povratek v žejna ušesa novih generacij. »Originalna zasedba zdaj ne živi od glasbe, zato sem zbral skupino odličnih profesionalnih glasbenikov in z njihovo pomočjo obudil železni program iz starih časov. Dodali smo nekaj novih pesmi na ravni legendarnih uspešnic in posneli album Ladja norcev, ki ga bomo konec februarja začeli igrati po slovenskih klubih. Lani smo se kalili po Srbiji, BiH in na Hrvaškem, zdaj pa smo zreli za skrajno kritična ušesa domačih starih in predvsem novih fanov.« Seveda bo najbolj zanimivo slišati, kakšna je razlika med starim in novim Lačnim Franzem, a Predin umirja bojazen, ko dodaja, da »lahko po koncertu vsakomur pogledamo v oči in ga povabimo na naslednjega. Velja pravilo, da ni pomembno, kdo igra bobne, ampak kako jih igra.« Pa je ta novi Lačni Franz kompaktna zasedba ali le Zoran Predin in spremljevalna zasedba? Odgovor je primerno filozofski. Predin pojasni, da »je Lačni Franz pojem za črnohumorno in zafrkantsko, družbeno kritično in včasih namenoma nesramno ogledalo naše družbe. Lačni Franz je stanje duha, v katerem imena in letnica rojstva ne igrajo nobene vloge. Za aplavz po koncertu smo zaslužni vsi.«

Nasmeh mu riše ustnice

Pesmi, ki izhajajo pod blagovno znamko Lačni Franz, nastajajo drugače kot tiste, pod katere se podpisuje le Zoran Predin. Vsak član namreč prispeva svojo idejo, ki jo na koncu v obliki aranžmaja posnamejo in postavijo na oder. Vse je tako, kot je vedno bilo. Predin prinese novo pesem, potem pa jo skupaj postavijo na noge. Mladi fantje vedno bolj prevzemajo pobudo, Predinu pa od zadovoljstva raste nasmeh.

Po slovenskih klubih bodo predstavljali album, ki še ni izšel, kar je precej nenavadno, saj se to običajno počne po izidu. Predin odvrne, da so vedno bili in bodo nenavaden band. Drugačni in samosvoji: »Občinstvo bomo najprej v živo očarali in prepričali, da prisluhne novim skladbam. Ne bomo ponujali megle in je lovili na napihnjene propagandne obljube.«

Napovedna in naslovna pesem Ladja norcev se po glasbeni plati od prvenca zasedbe Lačni Franz razlikuje za kar nekaj svetlobnih let. To je gotovo začetek neke nove kariere nekega novega Lačnega Franza. Tudi najbolj debelokožni verniki stare zasedbe priznavajo, da zdaj zvenijo sveže in udarno tudi v skladbah železnega repertoarja. Prva skladba s prvega albuma Ikebana Bog nima telefona, na primer, šele zdaj zveni tako, kot jo je Predin slišal v svoji glavi pred 35 leti. Ob tem je še povedal, da je sodelovanje na mariborskem koncertu potrdil tudi ustanovni član Lačnega Franza, legendarni kitarist Oto Rimele.

Sicer pa je imel Predin povsem zadovoljivo samostojno kariero, ki jo je precej zapravil v trenutku nepremišljenega ravnanja na košarkarski tekmi. Zanimalo nas je, ali je pokore konec in ali je novi Lačni Franz tudi začetek nove kariere Zorana Predina. Sam meni, da je »bolj kot z oslarijo na košarkarski tekmi, ki sem jo v vseh pogledih zelo drago plačal«, svojo samostojno kariero ogrozil »z javnim izražanjem svojega pogleda na svet. To je v glasbenem poslu nedopustno.«

O novem albumu pa pravi, da bo v celoti zvenel kot »nevesta na poroki. Imel bo nekaj starega v novih aranžmajih, veliko novih pesmi, od Rimeleja sposojeno Na svoji strani in v besedilu o cmokfehtarju celo nekaj modrega.«