Nagrajen opus, ki šteje 350 glasbenih del

Najvišje stanovsko priznanje na področju glasbene umetnosti, Kozinovo nagrado, je prejel skladatelj Tomaž Habe.

Objavljeno
04. junij 2014 12.01
Posodobljeno
04. junij 2014 15.00
Jelka Šutej Adamič
Jelka Šutej Adamič

Na Društvu slovenskih skladateljev so danes podelili najvišje stanovsko priznanje na področju glasbene umetnosti – Kozinovo nagrado. Prejel jo je skladatelj Tomaž Habe.

Na današnji dan se je v Novem mestu namreč rodil slovenski skladatelj Marjan Kozina. Zaradi glasbe, ki ji je vdihnil življenje in podobo svoje in naše domovine, so ga na Društvu slovenskih skladateljev ohranili v trajnem spominu. Po njem se imenuje koncertna dvorana Slovenske filharmonije, po njem je imenovana ulica v Novem mestu in v Črnomlju in po njem je imenovana tudi društvena nagrada.

V obrazložitvi so med drugim zapisali, da opus Tomaža Habeta, glasbenega pedagoga, dirigenta, zborovodje, pisca učbenikov, profesorja in predvsem skladatelja, obsega več kot 350 glasbenih del! Napisal je 35 skladb za koncertni pihalni orkester. Nekaj naslovov: Sinfonia carnioli, Modro rumeno, Uvertura Nostalgia millenio, Božična rapsodija, Koleda, Pomladna razpoloženja, Uvertura 1840.

S posebno skladateljsko skrbjo se Habe posveča ustvarjanju za mlade izvajalce. Napisal je me drugim šest zbirk otroških pesmi s klavirsko ali orkestrsko spremljavo, skladbe za godalni orkester, za orkester mandolin in za tamburaški orkester. Za mlade je ustvaril tudi muzikal Ptički brez gnezda.

Veliko je njegovih zborovskih del: tri zbirke mešanih, moških in ženskih zborov. Tomaž Habe je ustvaril številna dela za skoraj vse orkestrske inštrumente: Suito za solo flavto, harfo in godala »V gozdu«, Melanholijo za flavto in klavir, Calopteryx virgo (Modri bleščavec) za klarinet in klavir, Listi iz spominske knjige za oboo in klavir, Tri skladbe za saksofon in klavir, Scherzo za fagot in godala, Koncert za fagot, godala in tolkala, Koncert za trobento in orkester, Koncert za tubo ...

Skladatelj Tomaž Habe je napisal tudi številna komorna dela, med njimi Tri samospeve, Pihalni trio, Kvintet za trobila, Trobilni trio, Razigranost za pihalni kvintet, Tri barve za klarinet, glas in klavir.

Dotik z ljudsko glasbo in preglednost glasbenega zapisa se pri Habetu kažeta kot izvirna poteza umetnika, ki se z glasbo izraža kot občutljiv ustvarjalec, je med drugim zapisal Pavel Mihelčič, ki je dodal tudi, da je skladatelj Tomaž Habe v stalnem dotiku z muziko odkril pot do mladih poslušalcev. Ta dragocena navezanost ga je spodbudila, da ustvarja solistično in komorno glasbo, zborovsko in orkestrsko in nastal je celovit skladateljski opus, za katerega mu je Društvo slovenskih skladateljev podelilo Kozinovo nagrado.