Stavka v filharmoniji bo!

Člani orkestra Slovenske filharmonije so za 1. januar napovedali stavko, direktor Damjanovič pa, »takrat imajo filharmoniki službo«.

Objavljeno
14. december 2016 15.06
Igor Bratož
Igor Bratož

Člani orkestra Slovenske filharmonije so za 1. januar napovedali stavko, izvedba tradicionalnega novoletnega koncerta je zato negotova.

Predstavnica stavkovnega odbora orkestra SF Marina Kopše nam je v telefonskem pogovoru povedala, da bo stavkovni odbor več o odločitvi in zahtevah povedal jutri na tiskovni konferenci.

O odločitvi so obvestili direktorja SF Damjana Damjanoviča, predsednika sveta SF Otmarja Zorna, vlado in ministrstvo za kulturo ter sindikata Sviz in Glosa. Damjanovič pravi: »Če me sprašujete kot direktorja, vam povem takole: Prvega januarja imajo filharmoniki službo. In to je to!«

Nova pojasnila?

Po opozorilni stavki, ki so jo izvedli prejšnji ponedeljek v času večerne vaje, nameravajo v četrtek javnost seznaniti z rezultati novega opredeljevanja zaposlenih o zaostritvi stavke. Ob ponovnem glasovanju pred tednom dni je po trditvah stavkovnega odbora podpora stavki narasla.

Kot so zapisali v vabilu na novinarsko konferenco, bodo pojasnili, zakaj so se odločili za stavko 1. januarja, ko imajo na sporedu novoletni koncert. Natančneje bodo predstavili stavkovne zahteve in se »odzvali tudi na številne neresnične izjave s strani ostalih vpletenih v problematiko, ki so se te dni pojavljale v medijih oziroma javnosti«.

V včerajšnjem odprtem pismu, ki so ga naslovili na ministra za kulturo Toneta Peršaka, pa so opozorili »na vse prej kot korektno imenovanje vodstva v vseh treh zadnjih razpisih za direktorja Slovenske filharmonije (SF)«.

Na zadnjem glasovanju o stavki je od 96 članov orkestra glasovalo 85 glasbenikov, od tega jih je 77 glasovalo za stavko.

Sestanek pri ministru

Zaostritev stavke je presenetila pristojne na ministrstvu za kulturo. V torek so se že sestali z vodstvom SF, za petek pa je napovedan sestanek ministra s stavkovnim odborom. Zato napoved stavke razumejo kot prehitevanje dogodkov.

Predsednik sveta SF Otmar Zorn nam je povedal, da se je svet doslej že trikrat sestal z namenom pomiriti zdajšnji položaj in najti način za sodelovanje, prosil je za konkretne vsebine, oprijemljive točke, da bi lahko ukrepal, vendar pravega odgovora ni dobil. Znova se bo svet sestal sredi prihodnjega tedna. O napovedani stavki je Zorn pripomnil, da je večina zaposlenih v orkestru SF odličnih ljudi in glasbenikov, del njih pa nima dobrih namenov. »Stavka je nepotrebna in škodi ugledu Slovenske filharmonije.«