Britanski pop pevec George Michael je umrl, je za britansko tiskovno agencijo PA sporočil njegov publicist. Star je bil 53 let.
»Z žalostjo potrjujem, da je naš ljubljeni sin, brat in prijatelj Goerge umrl mirno doma med božičnimi prazniki,« je za PA sporočil njegov publicist.
Glasbenikov dolgoletni menedžer Michael Lippman je sporočil, da je George Michael umrl zaradi odpovedi srca, poroča BBC.
Pevec in komponist je pred smrtjo živel v Highgateu pri Londonu. Publicist je v imenu družine prosil za spoštovanje njihove zasebnosti. Več pa zaenkrat ni povedal, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Britanski BBC pa še poroča, da policija zaenkrat vodi njegovo smrt kot nepojasnjeno, vendar pa da ni bilo sumljivih okoliščin.
George Michael se je kot Britanec grškega rodu Georgios Kyrriacos Panayiotou rodil 25. junija leta 1963, s šolskim kolegom Andrewom Johnom Ridgeleyjem, s katerim sta leta 1981 ustanovila Wham!, pa sta v samo nekaj letih slave prodala 25 milijonov plošč in bila med prvimi fantovskimi zasedbami oziroma »hedonističnimi mladostniki«, ki so utrli pot poznejšim MTV-jevskim boy bendom.
Skupaj sta ustvarila številne hite, od Club Tropicana do Careless Whisper, zdaj že zimzelena božična uspešnica pa je postal Last Christmas.
Kot solist je prvo ploščo Faith izdal leta 1987 in jo prodal v več kot 20 milijonih izvodov, v celotni tridesetletni karieri pa več kot 100 milijonov plošč. Dosegel je serijo grammyjev, britov in nagrad MTV, v domači Veliki Britaniji osvojil vrh glasbenih lestvic s sedmimi hiti, z osmimi pa tudi lestvico Billboard Hot 100 v ZDA.

Foto: Tobias Schwarz/Reuters
V 90. letih ga je doletelo tudi več udarcev. Močno ga je prizadela smrt njegove matere in njegovega partnerja, navaja dpa. »Tako veliko ljudem, ki sem jih ljubil, so se zgodile grozne stvari. To je zelo bizarno,« je dejal nekoč za dpa.
Po zgodnji smrti partnerja je zapadel v depresijo, začele so se tudi težave z drogami. Zaradi homoseksualnosti se je zapletel tudi v več škandalov. Na plano glede svoje spolne usmeritve je prišel leta 1998, ko so ga prijeli pri dejanju na javnem stranišču na Beverly Hillsu.
Pred petimi leti je že bil na robu smrti. 21. novembra leta 2011 je pristal v bolnišnici na Dunaju, kjer mu je zdravnik tik pred koncertom v tamkajšnji Stadthalle nastop prepovedal, že naslednji dan pa so ga sprejeli na intenzivni oddelek bolnišnice.
Kot je tedaj poročal tisk, je bil zaradi pljučnice v smrtni nevarnosti, preostale koncerte njegove tedanje turneje Symphonica Tour pa so odpovedali. Bolnišnico je lahko zapustil šele po mesecu dni, 21. decembra. Le nekaj dni pred tedanjim božičem. Letošnji je bil zanj letos usoden.
V začetku decembra je bilo sicer najavljeno, da sodelujeta s producentom in avtorjem pesmi Naughty Boyjem pri novem albumu. Marca prihodnje leto pa naj bi objavili tudi dokumentarec o njem z naslovom Freedom (Svoboda), še navaja BBC.
Na smrt britanskega glasbenika so se odzvali številni svetovni glasbeniki. Andrew Ridgeley, s katerim sta prepevala v duetu Wham!, je tako zapisal, da mu je izguba strla srce. Sožalje pa so izrazili tudi pevci Elton John, Madonna in Boy George.
»Jaz, njegovi ljubljeni, svet glasbe in ves svet. Za vedno ljubljen,« je sporočil Ridgeley.
Britanski pevec Elton John je medtem na družbenem omrežju Instagram zapisal, da je globoko pretresen. »Izgubil sem ljubega prijatelja - najbolj prijazno, najbolj velikodušno dušo in izjemnega umetnika. Moje srce gre k njegovi družini in vsem njegovim oboževalcem,« je še poudaril.

Foto: Francois Mori/AP
Sožalje ob smrti glasbenika, ki je v 90. zaslovel tudi kot solist, pa je izrazil tudi Boy George. »Bil je tako ljubljen in upam, da je to vedel, saj se danes žalosti ne da opisati z besedami. Pretresljivo,« je zapisal.
»Kako lep glas je imel. Njegova glasba bo živela naprej kot oporoka njegovemu talentu. Ne morem verjeti, da je odšel,« je dodal po poročanju BBC.
»2016 - izguba še ene nadarjene duše. Vsa naša ljubezen in vse naše sočutje družini Georgea Michaela,« pa je na svoji uradni spletni strani zapisala skupina Duran Duran, ki je ustvarjala v istem času kot Wham!
Ameriška pevka Madonna je na Instagramu zapisala, da »nas je zapustil še en velik umetnik«. Sožalje pa je izrazil tudi kanadski rocker Bryan Adams. »RIP George Michael. Ne morem verjeti. Neverjeten pevec in čudovit človek, mnogo prezgodaj nas je zapustil,« je na Twitterju zapisal Adams.
Leto 2016 je bilo sicer za svet glasbe zelo tragično, saj so ga med drugimi zapustili tudi pevci David Bowie, Prince in Leonard Cohen.













