Izročilo Orienta, Mehika, gospel

Začel se je abonma Glasbe sveta. Do 11. decembra bo v Ljubljano "pripeljal" glasbo iz Mehike, Brazilije, Malija, ZDA in Irana ter nov program mednarodne harmonikarske zasedbe Accordion Tribe z Bratkom Bibičem na čelu. Fotogalerija.

Objavljeno
10. februar 2009 11.10
Kl.K./STA
Kl.K./STA
Ljubljana - Cankarjev dom je razpisal abonma Glasbe sveta za leto 2009. Začel se je 9. februarja z zveni afganistanskega glasbila rubab, nadaljnjih sedem koncertov vse tja do 11. decembra pa bo v Ljubljano "pripeljalo" glasbo iz Mehike, Brazilije, Malija, ZDA in Irana ter nov program mednarodne harmonikarske zasedbe Accordion Tribe z Bratkom Bibičem na čelu.


Abonma je odprl afganistanski glasbenik in virtuoz Homayun Sakhi, po napovedih Cankarjevega doma eden najboljših mojstrov rubaba svoje generacije. Posveča se klasičnemu rubabu in dokazuje, da lahko umetnik, ki se udejanja v tradicionalnem glasbenem idiomu, svojo izrazno moč obogati in razvije ob upoštevanju tradicije in senzibilnosti starih mojstrov. Koncert 9. februarja bo njegov slovenski debut.


Marčevski koncert bo združil zasedbi Jaranero in Los Utrera, ki po vsem svetu nosita mehiško tradicijo. Program prve zajema najrazličnejše teme tradicionalne mehiške glasbe, vse pa podkrepijo s predstavitvenim repertoarjem različnih glasbenih predelov. Družinska skupina Los Utrera izvaja son jarocho in fandango ob spremljavi tradicionalnega plesa zapateado. Tudi njun nastop 14. marca bo slovenska premiera.


Čeprav je decembra lani preminil član mednarodne harmonikarske zasedbe Accordion Tribe Lars Hollmer, to ni zaustavilo njene glasbene poti. Bratko Bibič iz Slovenije, Maria Kalaniemi s Finske, Guy Klucevsek iz ZDA in Otto Lechner iz Avstrije nadaljujejo sami, svojemu prijatelju pa so posvetili koncertno turnejo, na kateri bodo predstavili pretežno nov program s skladbami posameznih glasbenikov. V okviru Glasb sveta bo to 4. aprila.


Na koncertu 1. junija bo Cankarjev dom gostil mehiško glasbeno divo Lilo Downs, ki se navdihuje pri staroselski srednjeameriški glasbi Mistekov, Zapotekov, Majev in ljudstva Nahuatl. Leta 2004 je za ploščo "One Blood"/"Una Sangre" prejela latinskega grammyja v kategoriji najboljših albumov folk glasbe, najnovejša nosi naslov "Shake Away". Po koncertu na Festivalu Ljubljana bo to njen drugi nastop v Sloveniji.


Po poletnem premoru bodo Glasbe sveta spet "oživele" 22. septembra, tokrat s harmonikarjem Renatom Borghettijem, mojstrom bogate glasbene tradicije gavčev iz južne Brazilije. Njegovi nastopi so nepozabni dogodki, ki elegantno in razburljivo prepletajo tradicionalne zvrsti, kot so milonga, chacarera in chamame, z elementi jazza, tanga in italijansko-španskimi vplivi.


Ritmi neukročenega puščavskega vetra in plesne melodije reke Niger bodo prevevale koncert 26. oktobra, ko bo nastopil kitarist, skladatelj in pevec Afel Bocoum iz ljudstva Sonrai. Pri trinajstih letih se je pridružil stricu Aliju Farki Toureju in njegovi skupini Asco, v osemdesetih letih pa je ustanovil lastno skupino Alkibar. Njegov svojstveni, izbrani in hipnotični slog odseva malijsko etnično raznolikost in nadaljuje stričevo glasbeno poslanstvo.


Na koncertu 10. novembra bodo na svoj račun prišli ljubitelji jazzovskih harmonij. Gostovala bo legendarna gospel zasedba The Blind Boys of Alabama, podprta z obujevalci neworleanške jazzovske tradicije Preservation Hall Jazz Band. Veliki ameriški zasedbi sta združili moči pri albumu "Down In New Orleans", ki osvetljuje bogato glasbeno tradicijo New Orleansa. Izšel je v začetku leta 2008.


Oče in sin Saeid in Naghib Shanbehzadeh, ki živita in delujeta v Parizu, se posvečata glasbi in tradicionalnim plesom regije Bušer v Perzijskem zalivu (južni Iran), kjer se prepletajo perzijski, afriški in indijski zvoki in ritmi. V tej bogati tradiciji ima glasba pomembno vlogo v vseh prelomnih trenutkih življenja, v veri, obredju, družbenem dogajanju, pri delu, ljubezni, slavjih in tragedijah. Delček le-te so prihranili za konec letošnjih Glasb sveta - 11. decembra.