Jonah Lehrer - si je goljufivi pisec uničil kariero?

Cenjeni pisatelj in novinar si je v knjižni uspešnici izmislil citate Boba Dylana.

Objavljeno
03. avgust 2012 16.33
Jožica Grgič, kultura
Jožica Grgič, kultura
Junija se je na spletni strani revije Wired na blogu Frontal Cortex, ki ga je pisal ameriški novinar in pisatelj Jonah Lehrer, pojavilo obvestilo, da se njegov dobro obiskani blog seli na spletno stran revije New Yorker. Lehrer je sprejel ponudbo ene najboljših revij na svetu in postal njen pisec. Pred nekaj dnevi je sporočil, da odstopa.

Razlog: potem ko so ga razkrinkali, je priznal, da je izjave Boba Dylana v svoji knjižni uspešnici Imagine (How creativity works) priredil, kar z drugimi besedami pomeni, da si jih je izmislil. Enaintridesetletni Jonah Lehrer, ki velja za enega najboljših mlajših piscev o znanosti in je avtor knjižnih uspešnic, v zadnji knjigi opisuje teorije o kreativnosti ljudi. V njej je skozi zgodbe ustvarjalnih posameznikov, tudi Boba Dylana, na poljuden način pojasnjeval zapletene teorije o kreativnem delovanju možganov.

Zadeva je prišla na dan, ko je njegov novinarski kolega Michael Moynihan s spletne revije Tablet podvomil o pristnosti Dylanovih izjav v knjigi. Lehrerja je vprašal, od kod pravzaprav izvirajo ti Dylanovi navedki. Ta mu je poslal odgovor, da je slavni kantavtor o tem govoril že pred časom v nekem intervjuju, ki ga je naredil z njim. Moynihan je dokazal, da je Lehrer v knjigi kot Dylanove citate objavil delčke njegovih izjav iz različnih let in o različnih temah ter jih zlepil skupaj tako, da so potem potrjevali Lehrerjeve trditve. Ko je prišlo na dan, da to torej niso Dylanove izjave, se je pisca usul plaz obtožb.

Posledice

Založba Houghton Mifflin Harcourt je knjigo Imagine nemudoma umaknila iz prodaje, pisatelj pa se je opravičil in odstopil kot pisec New Yorkerja in tako pustil eno najbolj prestižnih mest, na katero lahko upajo mladi pa tudi že uveljavljeni pisci. »Laži je konec. Zavedam se teže svojega dejanja in zanj prevzemam odgovornost ter se opravičujem bralcem in založniku pa tudi Moynihanu,« se ni sprenevedal avtor knjige, ki so jo v nekaj mesecih prodali kar 200.000 izvodov. Največja knjigarna v ZDA Barnes & Noble jo je umaknila s polic, izginila je tudi s spletnih strani Amazona.

Oglasil se je tudi urednik New Yorkerja David Remnick, ki je zadevo označil za žalostno. Pomembno pa je, da so takoj ukrepali in da je avtor, ki se ni izkazal za poštenega, že zapustil njihovo redakcijo.

Prepisoval samega sebe

Izmišljeno navajanje Boba Dylana pa ni bil edini Lehrerjev greh. Začelo se je že junija, ko je svoj blog preselil na New Yorkerjevo spletno stran. Njegov prvi blog na spletni strani te revije z zanimivim naslovom Why We Don’t Believe In Science (Zakaj ne verjamemo v znanost) je danes opremljen z opombo urednika. Deli tega teksta so bili namreč že objavljeni na spletni strani revije Wired decembra 2009, zato se bralcem opravičujejo za to neprijetnost ...

Novinar Jim Romenesko je prvi odkril, da ga Lehrerjevi blogi močno spominjajo na zapise, ki jih je nekje že prebral. Podrobnejši pregled je pokazal, da je Lehrer v precejšnjem številu svojih spletnih zapisov uporabljal dele besedil, ki jih je pred leti objavil kot kolumnist v Wall Street Journalu. Potem so se oglasili še drugi in ugotovili, da je Lehrer vsaj v petih primerih prepisoval – samega sebe. Priznal je, se opravičil in obljubil, da se ne bo več ponovilo. Ampak potem se je julija pojavil Moynihan, ki že vrsto let vneto proučuje vse, kar izreče Bob Dylan, in plaz se je sprožil.

Konec kariere?

Kako se bo nadaljevala kariera 31-letnega Jonaha Lehrerja, ki je diplomiral iz nevroznanosti na univerzi Columbia, magistriral pa je na Oxfordu, je težko napovedati. V Ameriki plagiatorjem in lažnivcem ne oproščajo tako zlepa. Pa četudi je New York Times njegovo knjigo Imagine postavil na prvo mesto med poljudnoznanstveno literaturo zadnjega meseca.