Razpršen interes kupcev knjig

Po izbrane tuje knjižne naslove se je na Frankfurt po Frankfurtu v Konzorcij mogoče odpraviti do sobote zvečer.

Objavljeno
17. november 2011 16.32
Posodobljeno
17. november 2011 17.00
Igor Bratož, kultura
Igor Bratož, kultura

Tradicionalni, letos jubilejni petindvajseti Frankfurt po Frankfurtu se bo v ljubljanski knjigarni Konzorcij sklenil v soboto. Kako največja predstavitev tujih knjig v Sloveniji mesec po največjem knjižnem sejmu v Frankfurtu učinkuje letos, smo vprašali vodjo Konzorcija Stašo Žunič.

S prodajo so bili v knjigarni prve tri dni »še kar zadovoljni«, vendar Staša Žunič stavi na drugo polovico prodajne razstave: »Ti trije dnevi so ključni za uspeh celotnega projekta Frankfurt po Frankfurtu.«

Knjigarji, ki so razstavo pripravili, so morebitnim kupcem priporočili svoj izbor po petih naslovov iz šestih glavnih tematskih področij razstave, od leposlovja, družboslovja in humanistike do naravoslovja, jezikoslovja, priročnikov in turistike in umetnosti in arhitekture; ker uspešnost posameznih področij v Konzorciju merijo vsak dan, je vodja knjigarne lahko postregla s podatkom, da je bilo na primer včeraj največ zanimanja za področje družboslovja: »Prodali smo največ knjig s področja politologije in zgodovine, sledi psihologija. V sklopu naravoslovja smo trenutno prodali največ knjig s področja medicine, kupci se zanimajo tudi za kemijo. Pri področju umetnosti prevladuje prodaja arhitekture in umetniških priročnikov, zelo dobro smo prodajali tudi beletristiko, turistične priročnike in kuharice.«

Prve tri dni so v Konzorciju šli najbolj v promet naslednji naslovi: s področja arhitekture delo Manuele Roth Masterpieces: Library Architecture + Design, med filozofskimi deli knjiga francoskega filozofa Alaina Badiouja Wittgenstein's anti-philosophy in Feyerabendova knjiga Tyranny of science.

Med leposlovnimi naslovi so kupci največ zanimanja pokazali za roman letošnjega dobitnika britanske nagrade man booker Juliana Barnesa The Sense of an Ending in knjigo zadnjega dobitnika nemške nagrade za književnost Eugena Rugeja In Zeiten des abnehmenden Lichts, med jezikoslovnimi naslovi je najbolj pritegnila knjiga Ronalda K. S. Macaulayja Seven Ways of Looking at Language, med knjigami s področja psihologije delo Davida Howa Attachment Across the Lifecourse in Mindsight: The New Science of Per Daniela J. Siegla.

Med umetniškimi priročniki je največ zanimanja požela knjiga Sachiko Umoto Let's Draw Cute Animals, v kategoriji zgodovinskih del pa je med najbolje prodajanimi knjiga Marka Biondicha Balkans: Revolution, War and Political Violence.

Na vprašanje, ali se izbira kupcev kaj posebej razlikuje od prejšnjih razstav Frankfurt po Frankfurtu, Staša Žunič odgovarja, da je po treh dneh še prezgodaj soditi, o lojalnosti knjižničarjev oziroma o tem, ali je prodaja spletnih knjigarn opazneje vplivala na njihove nakupe, pa je vodja knjigarne Konzorcij odgovorila: »Lojalnost knjižničarjev ostaja enako močna, skrbijo nas lahko predvsem omejena sredstva v prihodnje.«