Gore Vidal je veljal za ikonoklastičnega opisovalca ameriškega načina življenja, v delih kot sta Lincoln in Myra Breckenridge. Pred slabim desetletjem je razglasil konec ameriški civilizaciji.
Umrl je včeraj na svojem domu v Los Angelesu, kamor se je po letih bivanja v italijianskem Ravellu preselil leta 2003, poroča New York Times. Kot je sporočil njegov nečak Burr Steers je umrl za posledicami pljučnice.
S tretjim romanom Mesto in steber (The City and the Pillar, 1948), ki ga je posvetil njegovi edini veliki ljubezni Jimmiju Trimblu, je Vidal postavljal nove meje v homoseksualni literaturi. Roman velja za prvo povojno gejevsko literaturo, saj v njem pisatelj o istospolnem partnerstvu spregovori odprto in brez zadržkov, njegov protagonist je lep atlet, ki počasi odkriva svojo homoseksualnost.
Izguba srednješolske ljubezni, ki jo je povzročila Jimmiejeva prezgodnja smrt na bojišču 2. svetovne vojne, je v Vidalu pustila neizbrisljiv pečat hladnosti. Jimmie je bil idealni brat, vzor, »drugi jaz« in edina oseba v njegovem življenju, s katero se je počutil kot celota.
Kot je bila njegova proza hladna in brezčutna je bila tudi njegova pojavnost. »Sem natančno to kar vidite. Znotraj mene ne boste našli toplega in ljubečega človeka. Ko prebijete led mojega hladnega obzidja, boste pod njim našli le mrzlo vodo,« je sebe opisal Vidal.
Do svojega 25 leta je imel več kot tisoč seksualnih srečanj, je ponosno zapisal v knjigi spominov Palimpsest, tako z moškimi kot ženskami. Deljenje med geje - izraz, ki mu je bil še posebej neljub- in heteroseksualce je bilo po njegovi oceni popolnoma nesmiselno, saj smo v resnici vsi biseksualni. Življenjskega sopotnika je našel v Howardu Austenu, s katerim ste bila skupaj 53. let. Skrivnostni recept nujnega dolgoletnega odnosa, pa je bilo, tako Vidal, dejstvo, da nikoli nista spala skupaj.
Tako po rojstvu kot po drži je bil Eugene Luther Gore Vidal aristokrat. Rodil se je 3. oktobra leta 1925 v univerzitetnem korpusu vojaške akademije West Point, kjer je bil njegov oče Eugene Vidal, nekdanji zvezdnik ameriškega nogometa, zaposlen kot inštruktor letenja. V času predsednikovanja Franklina D. Roosevelta je postal vpliven na področju ameriške letalstva. Mati Nina Gore, do katere je imel zaničljiv odnos in jo je opisoval kot samo pomilujočo alkoholičarko, je bila igralka in hčerka demokratskega senatorja Thomasa Pryorja Gora. Gore Vidal je bil tako v bližnjem sorodstvu tudi z nekdanjim podpredsednikom Alom Gorom. Kasneje ponovno poročila z očimom Jacqueline Kennedy Onassis, s čimer se je Vidal rad hvalil.
Napisal je več kot 25 novel, dve knjigi spominov in več esejev, bil pa je tudi pisec dramskih in televizijskih tekstov in filmskih scenarijev. Za svoja literarna dela je prejel več nagrad. Tako kot Norman Mailer in Truman Capote, je Vidal užival na očeh javnosti. Izredno aktiven je bil tudi v politiki, kjer je kot demokratski poslanec kandidiral tudi za senatski sedež.
Imel je posebno karizmo, duhovitost, dober videz in hladnokrvno držo, zaradi česar je bil izredno priljubljen gost televizijskih oddaj. Igral je v filmski adaptaciji lastne igre Najboljši človek (The Best Man), v filmu Bob Roberts Tima Robbinsa pa je igral postarano verzijo samega sebe.