Ljubljana - Multikulturna gypsy-folk-punk-rock-etno-balkan zasedba iz Seattla, z več kot primernim imenom Kultur Shock, je v petek na Trnfestu v Kudu Franceta Prešerna končala svoje mesečno bivanje in ustvarjanje nove plošče v Ljubljani ter se napotila v Hrvaško, kjer nadaljuje evropsko turnejo.
Šestčlansko zasedbo sestavljajo Sarajevčan, Bolgar, Hrvat, Japonec in Američana. Nastala je leta 1996 v rojstnem mestu grunga, Seattlu, kamor je pregnala vojna iz Sarajeva idejnega vodjo in nekdanjega pop pevca Gina Srdjana Jevdjevića. Tam je po naključju spoznal kitarista hrvaškega rodu Maria Butkovića, prav tako imigranta, in skupaj sta naredila bend, ki se je lotil igranja mešanice med balkansko glasbo in alternativnim rockom, sprva v akustični izvedbi. V dvanajstih letih delovanja je zasedba zamenjala kar nekaj članov: „Kdor koli je sodeloval z nami, hkrati z našimi prijatelji in oboževalci, je del Kultur Shock družine. Zdajšnja zasedba se je dokončno formirala pred sedmimi leti, ko se nam je pridružil še bobnar Chris Stromquist", je povedal Gino.
Kultur Shock v glasbenem žanru združujejo balkanski melos in punk rock s poudarkom na ciganski glasbi, za katero poskrbi Matty Noble na violini. Instrumentalno dodelani in vokalno močni, oboroženi z energičnim sevdah vokalom karizmatičnega in ekscentričnega pevca, so na koncertih prava atrakcija. Solistični vložki izražajo osebnost vsakega člana posebej, izrazito makedonska kitara Bolgara Valerija Kiossovskega in trde basovske linije Japonca Masashija Kobayashija, doprineseta k popolnosti multižanrskega glasbenega izražanja.
Besedila so v bosanščini, občasno vzeta iz starih bosanskih ljudskih pesmi, nekatera, še posebno tista v angleščini, opozarjajo na problematiko priseljencev, in so vidno namenjena ameriški javnosti, do katere so zelo kritični. Ameriške imigrantske politike so se lotili že na prvi studijski plošči Fucc The INS (2001), tretja, We Came To Take Your Jobs Away (2006), pa je odkrit posmeh konzervativni Ameriki, tako da jim nekateri kritiki niso naklonjeni. „Amerika je fašistična, vendar je bila tudi tista, ki me je med vojno sprejela. Bill Clinton me je sprejel, ko so me pregnali iz Sarajeva, ko so nam, vojnim beguncem, druge države obrnile hrbet. Zdaj je moja dolžnost, da podpiram Obamo", je o svetovnem, med drugim tudi slovenskem odnosu do imigrantov povedal Gino.
Več v tiskani izdaji Dela