Kulturni centri vrata odpirajo brezplačno

Več kot 130 kulturnih ustanov je ob obletnici rojstva Franceta Prešerna odprlo vrata in ponudilo več kot 220 prireditev, prvič v samostojni Sloveniji pa jih je odprlo tudi ministrstvo za kulturo.

Objavljeno
02. december 2008 20.53
Ma.J./STA
Ma.J./STA
Ljubljana - Več kot 130 kulturnih ustanov je danes, na obletnico rojstva Franceta Prešerna, odprlo vrata in ponudilo več kot 220 prireditev, prvič v samostojni Sloveniji pa jih je odprlo tudi ministrstvo za kulturo. Gesta ministrice Majde Širca je bila simbolna: povabila je vse, s katerimi želi voditi dialog, ki je po njenem mnenju temelj uspešnega dela.

Ministrici se je zdelo nujno odpreti vrata na Maistrovi 10, ki so bila, kot je dejala, "mogoče prevečkrat zaprta", kajti "odpiranje vedno pomeni en velik dialog", odpiranje prostorov in dialog pa nista po njenem mnenju nič drugega kot kultura.

 

Udeležence so pričakali topli napitki in prigrizki, Gal in galeristi ter Vlado Kreslin pa so zapeli nekaj pesmi, med njimi tudi, kot se za današnji dan spodobi, Prešernovo Vrbo.


Okoli 220 brezplačnih prireditev

Slovenske kulturne ustanove se obeleževanju obletnice rojstva pesnika Franceta Prešerna že od leta 2000 pridružujejo z Dnevom odprtih vrat. Številni muzeji, galerije, gledališča, koncertne dvorane, glasbeni, mladinski in drugi kulturni centri so vrata za obiskovalce odprli brezplačno. Brezplačnih prireditev je okoli 220.

 

V Narodni galeriji na ta dan vabijo na javna vodstva po razstavi Porajanje umetnostne zbirke, ob 90-letnici Narodne galerije in razstavi Slovenski impresionisti in njihov čas 1890-1920. Za družine z otroki bodo pripravili več delavnic, poleg tega bo le na ta dan v galerijski trgovini publikacije Narodne galerije mogoče kupiti 50 odstotkov ceneje, kupce pa čaka še darilo.

 

V Umetnostni galeriji Maribor bodo obiskovalcem omogočili brezplačen ogled razstav, poleg tega bodo lahko po ugodnih cenah kupili galerijske publikacije. Kot osrednji dogodek v galeriji za 3. december napovedujejo pogovor s Tonetom Partljičem na temo Mariborska kultura preteklosti in prihodnosti, v okviru akcije pa bodo podaljšali tudi odpiralni čas galerije, ki bo tako odprta do 21. ure.

 

Mariborčani bodo lahko uživali tudi ob glasbi. V Viteški dvorani dvorca Betnava pri Mariboru bo 3. decembra v ciklu Spekter zvokov brezplačen koncert kitarista Flavia Cucchija, obiskovalci dvorca pa si bodo lahko ogledali še stalno razstavo in baročne poslikave dvorca Betnava.

 

V Pokrajinskem muzeju Kočevje vabijo k brezplačnemu ogledu stalnih razstav Božidar Jakac: Risbe, Kočevska: Izgubljena kulturna dediščina kočevskih Nemcev in Narod si bo pisal sodbo sam. Slovenija od ideje do države ter na ustvarjalne delavnice, obljubljajo pa tudi 50-odstotni popust pri nakupu muzejskega gradiva.

 

K ogledu stalnih in občasnih razstav v metliškem gradu ter v dislociranih enotah v Vinici, Semiču, Črnomlju in Metliki vabijo v Belokranjskem muzeju v Metliki, napovedujejo pa še javno vodstvo po občasni razstavi 1408/Prišli so Turki, za njimi Uskoki, ki je postavljena v Ganglovem razstavišču v metliškem gradu.

 

Akciji se pridružujejo v Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici, kjer bodo obiskovalce povabili k ogledu prostorov, tudi skladišča, kjer hranijo arhivsko gradivo, sodelavci arhiva pa jim bodo predstavili arhivsko dejavnost in zanimivejše dokumente iz arhivskih zbirk. Na ogled bo še razstava fotografij Franca Premrla, župnika in fotografa iz Vipave, ki je ustvarjal med letoma 1930 in 1960, ter publikacije Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici, ki bodo obiskovalcem brezplačno na razpolago.

 

Tu pa je še dobra novica za ljubitelje filma. Dnevu odprtih vrat slovenske kulture se pridružuje Kolosej. V ljubljanskem in mariborskem Koloseju ter kranjskem Koloseju De Luxe bodo tako 3. decembra omogočili brezplačen ogled filma Pokrajina št. 2 Vinka Möderndorferja.

 

Ideja, da bi pesnikov rojstni dan proslavili z dnevom odprtih vrat, se je ministrstvu za kulturo porodila ob 200-letnici pesnikovega rojstva in z namenom približati kulturne vsebine čim širšemu krogu ljudi. Zamisel je v nekaj letih prerasla v najbolj množičen enodnevni kulturni dogodek v Sloveniji.


Ministrstvo za kulturo je objavilo seznam prireditev na svoji spletni strani.