Iz večjega Konga, ki se imenuje Demokratična republika Kongo, znan pa je tudi pod imeni Kongo Kinšasa in Zair, prihaja v ljubljanski Cankarjev dom (ponedeljek, 10. april, 20.15, Linhartova dvorana) zanimiva zasedba Konono No 1, ki izvaja zahodnoafriško glasbo. Osrednji inštrument je likembe, znam po številnih imenih in v številnih različicah po Afriki, radi pa ga poimenujejo tudi afriški ali palčni klavir.
Skupina Konono no 1 prihaja iz glavnega mesta Demokratične republike Kongo Kinšase. Igranje na tri električne likembeje (bas, solo in spremljava) združujejo s petjem, plesom in tolkali, ki so večinoma narejeni iz odpadnega materiala. Prav tako je tudi njihovo ozvočenje preprosto. z doma narejenimi mikrofoni.
Zasedbo je več kot pred 25-leti ustanovil Mawangu Mingiedi, sicer tudi tovornjakar, in sedaj pri svojih sedemdesetih hodi na turneje s skupino, v kateri so tudi Mawangu Veta, Mawangu Makuntima, likembe; Waku Menga, glas; Mbuta Makonda, tolkala; Ndofusu Mbiyavanga, tolkala; Vincent Visi, zvonovi in Pauline Mbuka Nsiala, glas, ples.
Sicer pa leto nastanka skupine ni natančno določeno, saj založba Crammed Discs, ki je lani izdala album Congotronics, uvršča letnico nastanka skupine v leto 1980. Vendar pa je že novembra 1978 skupina z imenom Orchestre Tout Puissant Likembe Konono no 1 posnela skladbo Mungua-Muanga za kompilacijo Zaire: Musiques Urbaines a Kinshasa.
Doslej so izdali dva albuma Lubuaku (2004) in Congotronics (2005) in sodelovali na dveh kompilacijah Zaire: Musiques Urbaines a Kinshasa (posneto 1978, izdano 1987) in Congotronics 2 (2006), kjer so predstavljeni skupaj s petimi zasedbami iz Kinšase. Konono no 1 so še najbolj popularni v Severni Ameriki in Evropi, kjer tudi redno nastopajo, nizozemska rock skupina The Ex pa je celo posnela priredno ene njihovih pesmi.
++++++++++++++
Likembe (mbira, kalimba, marimba, ikembe, marimbula, sansa, sanza) je afriški glasbeni instrument sestavljen iz lesene ploščice, na kateri so pritrjeni kovinski jezički in sodi v skupino instrumentov imenovanih lamelafoni. Likembe ima lahko tudi dodatno večje resonančno telo ali pa se igra v izvotljeni buči. Ta tisočletja star inštrument so pogosto uporabljali v verskih obredih za komuniciranje z duhovi prednikov in na družbenih srečanjih. Inštrument ima lahko dve ali tri vrste jezičkov, na katere se igra s prsti. Likembeji so različno uglašeni, po različnih delih afriške glasbene lestvice. Mnogim se bo zdela glasba igrana na likembeje zelo monotona in repetativna, saj je predvsem zelo primerna za padanje v trans. Vendar pa je v osnovni glasbeni zasnovi zelo blizu vzhodnjaškemu pojmovanju glasbenega minimalizma Philipa Glassa in podobnih. Seveda pa je poleg melodije pomemben ritem, ki pogosto v afriški glasbi dominira.