Z začetkom septembra (od 2. do 25. septembra) se Ljubljana – natančneje njen grad, ki ob tej priliki obeležuje stoto obletnico mestnega lastništva – spreminja v prizorišče ambicioznega mednarodnega umetniškega projekta Kontinentalni zajtrk (Continental Breakfast). Gre za serijo sodobnim vizualnim praksam posvečenih dogodkov, katerih cilj je – poleg razvijanja ter utrjevanja evropskih kulturnih mrež – ravno s pomočjo jezika umetnosti vzpodbuditi razmislek o identitetah, integracijskih procesih ter percepciji “drugega” v in onkraj nove Evrope.
Ljubljanski grad kot živa skulptura
Kontinentalni zajtrk se v slovenski izvedbi, ki je nastala v produkciji ljubljanskega Muzeum-a, odvija pod naslovom Memory (W)hole. Kot poudarjajo organizatorji, se izbor imena nanaša na spomin kot sobivanje odsotnosti in prisotnosti, kot simbolično zlitje praznine in polnosti. Materializacija teh konceptualnih okvirov se bo vršila na šestih prizoriščih ljubljanskega gradu, kjer je napovedana serija dogodkov, ki naj bi grajski ambient pretvorili v živo skulpturo, hkrati pa v prostor živahnih debat.
Mednarodna konferenca, performansi, velika razstava
Projekt je zasnovan kot tridelni dogodek. V prvi sklop spada mednarodna konferenca, na kateri bo na Ljubljanskem gradu med 3. in 5. septembrom sodelovalo skoraj dvajset udeležencev, strokovnjakov in teoretikov iz različnih evropskih galerij, muzejev ter kulturnih centrov. Hkrati bo od petka do nedelje v večih grajskih prostorih serija performansov osmerice avtorjev, ki prihajajo povečini iz novih članic EU (podrobnejši razporedi bodo na teh straneh objavljeni za vsak dan posebej).
V ponedeljek, 5. septembra, pa bo ob 17. uri sledila še otvoritev osrednjega razstavnega projekta, velike razstave z izrazito multimedijskim predznakom, na kateri bo pod okriljem večih evropskih institucij za sodobno umetnost sodelovalo 23 umetnikov iz več kot 15 držav. Izbor umetnikov so opravili lokalni kuratorji, vsak je izbral po enega ali največ dva umetnika. Dogodki bodo potekali na šestih prizoriščih na Gradu - na Kazematah, v ječah, na grajskem dvorišču, v Hribarjevi in Stanovski dvorani ter v Lapidariju.
Prvi "dober tek" s slovenskim performansom
Konferenco performansov bo uvedel performans slovenske umetnice Lele B. Njatin z naslovom Nisem hotel vedeti, a izvedel sem, ki ga je izbrala kuratorica Barbara Novakovič Kolenc iz zavoda za umetniško produkcijo. Prvič si ga bo mogoče na Kazematah ogledati ob 16. uri, nato pa vsako uro. Performans si bo lahko naenkrat ogledalo le 13 gledalcev, ogled bo mogoč le z vnaprejšnjo rezervacijo.
V smislu mrežne platforme po več centrih "nove Evrope"
Multidisciplinarni projekt Kontinentalni zajtrk je bil rojen pred dvema letoma na 2. beneškem forumu Centralnoevropske pobude (CEI). Njegovi pobudnici ter soustanoviteljici, kuratorki Giuliana Carbi iz Trsta ter Anda Rottenberg iz Varšave, sta si ga zamislili kot mrežno platformo, ki se bo vzpostavljala po večih centrih “nove Evrope.” Po Beogradu in Ljubljani pričakujejo v bližnji prihodnosti realizacijo tega projekta ob Mariboru še vsaj v Talinu, Zagrebu ter Budimpešti.
Po Ljubljani se bo projekt selil v Maribor (od 4. decembra 2005 do 12. marca 2006), od tam pa v Tallinn, Budimpešto in drugam. "Osnova spomina je mreža, ki predstavlja kontinuiteto in če projektu uspe, da vzpostavi nove projekte po svetu, potem je njegov namen dosežen," je dejala Novakovič Kolenčeva.