Nagrada Unesca uglasbitelju Grka Zorbe

Letošnji dobitnik glasbene nagrade organizacije Unesco je grški skladatelj in pevec Mikis Theodorakis. Prislužil si jo je za prizadevanja za mir in razumevanje med narodi.

Objavljeno
07. november 2005 10.10
Letošnji nagrajenec Unesca Mikis Theodorakis
Aachen - Grški skladatelj in pevec Mikis Theodorakis je letošnji dobitnik glasbene nagrade organizacije Unesco. Unesco in Mednarodni glasbeni svet sta 80-letnega Theodorakisa nagradila za njegov prispevek h glasbi ter njegova prizadevanja za mir in razumevanje med narodi. Glasbena nagrada Unesco sodi med najbolj pomembna glasbena priznanja na svetu, prinaša pa tudi denarno nagrado v višini 2500 evrov. Nagrado so Theodorakisu izročili v petek v Aachnu. Po podelitvi v kongresnem centru Eurogress je Aachenski simfonični orkester 1300 poslušalcem igral Theodorakisova dela. Na željo nagrajenca bodo koncert izdali na cedejki.

Theodorakis je začel komponirati pri dvanajstih letih in odtlej mu noben dan ni minil brez glasbe. "Glasba je zame življenje samo," je dejal. Zdaj potuje redko, vendar je nagrada Unesco zanj veliko priznanje, zato se je vendarle odpravil v Aachen, kamor ga je spremljala soproga Myrto Altinoglou.

Svoj prvi simfonični koncert napisal v koncentracijskem taborišču

Theodorakis je napisal več kot 1000 pesmi, kantat, simfonij, pa celo pet oper, v katerih se je lotil velikih klasičnih tragedij. Njegovo ime se v Evropi najbolj povezuje z glasbo za film Grk Zorba, rojaki pa ga cenijo predvsem zaradi velikih liričnih ciklusov in bojnih pesmi, naperjenih proti tedanji diktaturi v Grčiji.

Med II. svetovno vojno je Theodorakis po okupaciji Grčije, ki so jo zasedle nemške, italijanske in bolgarske enote, postal borec za svobodo, v državljanski vojni (1947-1949) se je postavil na stran levice. Poslali so ga v izgnanstvo. V boju proti hunti (1967-1974) so Theodorakisa zaprli in mučili. Do leta 1974 je nato živel v pregnanstvu v Parizu. Polovico svojih del je, kot je povedal, napisal po zaporih, svoj prvi simfonični koncert celo v koncentracijskem taborišču.

Glasbeno nagrado Unesco podeljujejo od leta 1975, od leta 1994 pa vsako leto prav v Aachnu. Med drugim so jo prejeli že Leonard Bernstein, Yehudi Menuhin, mednarodna Bach Akademie in Oscar Peterson.