Nenavaden dogodek v rimski baziliki

V rimski baziliki Santa Croce in Gerusalemme se dogaja, kar se ni še nikoli. Pred kamerami italijanske državne televizije se vrstijo osebnosti iz cerkvenega, političnega, kulturnega sveta in tudi sveta zabave ter berejo Sveto pismo.

Objavljeno
07. oktober 2008 11.27
 Tone Hočevar
Tone Hočevar
Rim - V rimski baziliki Santa Croce in Gerusalemme se dogaja, kar se ni še nikoli. Pred kamerami italijanske državne televizije se vrstijo osebnosti iz cerkvenega, političnega, kulturnega sveta in tudi sveta zabave ter berejo Sveto pismo. Eden za drugim, počasi, razločno in poudarjeno. Začel je pravzaprav papež Benedikt XVI., ki pa ni prišel v baziliko na obrobju mesta, ampak je svoj del posnel doma, za vatikanskim obzidjem. Potem je - na posnetku - sedel pred zaslon in spremljal druge bralce. Predstavnika pravoslavne in protestantske cerkve, pa oskarjevca Roberta Benignija, zaradi katerega so branje spremljali milijoni gledalcev.

Sedem dni in šest noči bo trajalo branje Svetega pisma, po Stari zavezi bo prišla na vrsto Nova. Vseh bralcev bo 1200, med njimi tudi taki, zaradi katerih bodo v baziliko Santa Croce in Gerusalemme prihajali občudovalci in radovedneži.

 

V začetku branja je bilo v baziliki več kot 300 ljudi, pred njo, ob velikem zaslonu, pa nekaj manj. Za papežem je začel brati posebni odposlanec moskovskega patriarha Hilarion, potem v imenu protestantov pastor Domenico Maselli, ki se ga Slovenci spomnimo kot avtorja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji. Samo manjšinec lahko razume manjšino, je tedaj za Delo izjavil pastor Maselli in opomnil, da so protestanti morda najbolj odrinjena med vsemi manjšinami v deželi.

 

Po Maselliju, ki ni več poslanec in se tudi ne ukvarja več aktivno s politiko kot nekoč, so se zasvetile oči vsem navzočim, gledanost po televiziji se je skokovito povečala. Na oder je stopil pisatelj, dramatik, režiser in igralec Roberto Benigni. V baziliki je bilo hladno, ljudje so se povečini preselili pred cerkev, kjer je rimska jesen še vedno prijetno topla. Branje so spremljali na velikem zaslonu, uživali so, ko je bral Giulio Andreotti, pri skoraj devetdesetih še vedno aktiven dosmrtni senator, še vedno tudi nepogrešljiv ustvarjalec javnega mnenja. Kmalu za njim je prišel na vrsto kardinal Stanislaw Dziwisz, nekoč osebni tajnik papeža Janeza Pavla II., potem tenorist Andrea Bocelli, ki je svoje branje prekinjal s petjem uglasbenih odlomkov Svetega pisma.


Iz torkove izdaje Dela!