Noči v Stari Ljubljani: tradicionalni zvoki sodobnosti

Na mednarodnem glasbenem festivalu bo med 25. in 27. avgustom na 12 prizoriščih v Stari Ljubljani nastopilo 191 glasbenikov.

Objavljeno
24. avgust 2011 18.11
Posodobljeno
25. avgust 2011 09.00
Zdenko Matoz, kultura
Zdenko Matoz, kultura

Tri ljubljanske noči bo zapolnil tradicionalni mednarodni festival, ena največjih kulturnih prireditev v Ljubljani, ki jo vsako leto obišče več kot 60.000 ljudi. Dogodki se bodo vrstili med 25. in 27. avgustom na 12 prizoriščih v Stari Ljubljani, nastopilo pa bo 191 vrhunskih domačih in tujih glasbenikov iz 17 držav.

Janoš Kern, vodja festivala Noči v Stari Ljubljani, ki ga organizira Imago Sloveniae, pravi, da se zadnjih nekaj let trudijo, da bi se ta festival prelevil iz veselice v mestnem središču v kakovosten kulturni festival, ki oživi staro središče Ljubljane.

Za otvoritev tridnevnega festivala bo danes ob 20.30 poskrbela Svetlana Makarovič, ki je skupaj Madžarskim nacionalnim ciganskim orkestrom pripravila literarnoglasbeni večer Zvezda nad goro na Mestnem trgu pred Magistratom. V svojem novem besedilu se loteva motiva zvezde in bo besedilo v prvem delu večera premierno predstavila ob podpori ciganske glasbe, v drugem delu večera pa bo sledil koncert Madžarskega nacionalnega ciganskega orkestra.

Sicer pa bo v okviru Noči v Stari Ljubljani tudi nekaj koncertov v soorganizaciji Oddelka za muzikologijo ljubljanske Filozofske fakultete, ki pripravlja mednarodno znanstveno konferenco na temo Stiki med tradicionalno glasbo in plesom ter evropsko glasbeno kulturo v različnih okoljih in obdobjih.

Gotovo bo eden najbolj zanimivih udeležencev Vietnamčan Tran Quang Hai, ki ustvarja v Franciji, in je tako teoretik etnomuzikolog kot tudi svetovno znan izvajalec alikvotnega petja – hkratno večglasno petje. Je tudi mojster na igranje z žlicami, kar bo predstavil na koncertu, ki bo v petek.

V povezavi s konferenco bosta na festivalu dva koncerta – Bomo eno po domače in Drugačna Slovenija.

Prvi večer bo jutri ob 20. uri na Novem trgu, predstavili pa se bodo glasbeniki, ki gojijo izročilo slovenske ljudske pesmi različnih slovenskih pokrajin.

V soboto, 27. avgusta, pa bo na Novem trgu ob 20. uri koncert Drugačna Slovenija z nastopom tujih glasbenih izvajalcev, ki živijo in ustvarjajo v Sloveniji, kot so Nagisa Moritoki (Japonska), Joseph Rakotorahalahy in bratje (Madagaskar), Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona (Šrilanka), Carlos Yoder (Argentina) in drugi.

Arabske glasbene tradicije pooseblja egiptovski Alwan trio, ki bo nastopil v soboto ob 22. uri. Zasedbo vodi priznani egiptovski glasbenik, komponist in etnolog, Mohamed Askari, ki bo imel predavanje tudi na konferenci.

Organizatorji so želeli s festivalskim programom predstaviti tudi aktualno slovensko glasbeno ustvarjanje in poustvarjanje kakovostnih etno in jazz izvajalcev mlajše generacije. Zato bodo med drugimi nastopili še Bakalina, Horda grdih, Karavana iluzij, Orkestrada ter Uršula Ramoveš in Fantje z Jazbecove grape. Program aktualne slovenske etno glasbene produkcije na Dvornem trgu so pripravili v sodelovanju z Radiom Študent.

Jazzovski Gornji trg pa bodo zasedli obetavni mladi jazzisti kot so Igor Matković, Moonlight Sky, Tilen Rupar Group in kultna ljubljanska zasedba Lolita.