Jutri zvečer bo v Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) premierno uprizorjena predstava Sokrat, Slavoj in sofisti v režiji Jureta Novaka. Kot je na tiskovni konferenci dejal dramaturg predstave Tomaž Toporišič, jo lahko vidimo v kontekstu drugih političnih predstav SMG, kot sta Preklet naj bo izdajalec svoje domovine in Razredni sovražnik.
Besedilo predstave tvorijo avtorski prispevki igralcev, glasbenikov, drugih sodelavcev in režiserja, odlomki iz Aristofanovih Oblačic, predelave aktualnih vsebin iz medijev in z družabnih omrežij.
Jure Novak se skupaj z močno gledališko zasedbo vrača v antiko, tako k njeni umetnosti, predvsem gledališki, kot tudi k njenim filozofskim in političnim dosežkom. Natančneje, osnova predstave je Aristofanovo delo Oblačice (prevod Svetlana Slapšak). Ta znameniti komediant je na odru direktno spregovoril o pokvarjencih, sprevržencih, nespametnostih in drugih problematikah tedanjega časa in smešil tiste veličine, ki so si to zaslužile. V Oblačicah Aristofan med drugim smeši tudi velikega filozofa Sokrata. V drami ga zaničuje kot sofista, njegovo umetniško norčevanje in obrekovanje pa naj bi dejansko pripomoglo k filozofovi obsodbi in smrti.
Antični teater je za predstavo Sokrat, Slavoj in sofisti tako zanimiv kot pomembna gledališka referenca, pa tudi kot sila, ki lahko zaznamuje ali poseže v življenje. Če se predstava skozi ovinek k antiki ukvarja s kondicijo demokracije, preverja predpostavko o (im)potenci sodobne leve politične misli danes, se hkrati sprašuje o položaju gledališča v sodobni družbi in o možnosti iskrenega umetniškega političnega angažmaja.