Pisatelji proti političnim lažem

Pisatelji z vsega sveta javnost pozivajo, naj 20. marec obeleži kot dan ameriške okupacije Iraka in ga razglasi za "dan politične laži", proti čemur se nameravajo boriti.

Objavljeno
20. marec 2006 14.39
Protest proti vojni v Iraku tako ali drugače
Berlin – Pisatelji z vsega sveta so javnost februarja pozvali, naj 20. marec obeleži kot dan ameriške okupacije Iraka in ga razglasi za "dan politične laži". Na pobudo berlinskega sklada "Peter Weiss", ki bo septembra spet pripravil mednarodni književni festival, so pisatelji z vsega sveta za današnji dan, ko je ameriška vojska pred tremi leti vkorakala v Irak, pripravili javna branja v številnih mestih Evrope, Amerik, Azije in Avstralije.

S to akcijo, ki bo zajela različne prireditve, želijo pisatelji krepiti zavedanje o vsebini in oblikah politične komunikacije ter podvreči kritiki politične laži v kakršnikoli obliki – znanstveni, umetniški ali v obliki karikature. Čeprav je tudi v začetku 21. stoletja treba priznati, da laž slej ko prej sodi v instrumentarij določenih političnih formacij, mora biti obenem jasno, da ne smejo popuščati sile, ki se bojujejo proti tej laži.

Kaj so “zakuhale” ZDA...

Ob današnjem prvem obeleževanju "dneva politične laži" bodo brali tekst ameriškega pisatelja Eliotta Weinbergerja Kaj sem slišal o Iraku, v katerem so zapisane izjave, ki so jih o vojni v Iraku dali predstavniki ameriške vlade in njihovi zavezniki. Weinberger je v besedilu, ki so ga v ZDA objavili tudi kot knjigo, navedel izjavo namestnika ameriškega obrambnega ministra Paula Wolfovitza, da so "iz birokratskih razlogov celo zadevo (opravičilo za napad na Irak) pripravile ZDA".

Lani so 11. septembra pripravili scensko branje tega besedila v okviru mednarodnega Književnega festivala v Berlinu. Besedilo so javno posredovali v Sydneyju, New Yorku, Luxemburgu, Indiji in v drugih delih sveta. Multimedijsko odrsko verzijo pa so več mesecev prikazovali v Los Angelesu.

Poziv so med drugimi podpisali David Albahari iz Srbije, Ulla Hahn, Elke Heidenreich, Peter Zadek, Peter Schneider in Christoph Hein iz Nemčije, Amitav Ghosh iz Indije, Američana Siri Hustvedt in Paul Auster, Inge Feltrinelli in Claudio Magris iz Italije, Simon Levy in Eliot Weinberger iz ZDA, nobelovec za književnost Harold Pinter, Hanif Kureishi in Doris Lessing iz Velike Britanije, Orhan Pamuk iz Turčije, PEN Bosne in Hercegovine, nemški PEN in drugi.