Ljubljana - Danes priporočamo pesniški festival Dnevi poezije in vina 2006, gledališko predstavo Wewilllivestorm v okviru festivala Mladi levi in večmedijski projekt Mihe Vipotnika Žovneški iz dežele, ki je ni.
Dnevi poezije in vina 2006 (22. 8.–26. 8.)
V idilični vasici Medana v Goriških Brdih, sicer rojstnem kraju velikega pesnika Alojza Gradnika, je znova nastopil čas za Dneve poezije in vina. Mednarodno srečanje, ki združuje ljubezen do poezije (oziroma umetnosti nasploh) in vina, je nastalo na pobudo domačina, vinarja in ljubitelja kulture Aleksa Klinca. Sprva obrobno kulturniško druženje, ki je z leti postalo ugledna stalnica na evropskem pesniškem zemljevidu, se bo letos odvilo jubilejno desetič. Festival, ki predstavlja mlade pesnike in skrbi za čezmejno pretočnost in promocijo njihovega ustvarjanja, se je v zadnjih letih razširil tako geografsko (po več krajih v Sloveniji) kot programsko (pesniška beseda se namreč vse bolj spogleduje z drugimi umetnostmi).
Danes se bo pod naslovom Medana pred Medano pričel z literarnimi večeri. Najbolj praznično bo v Ljubljani, na vrtu Društva slovenskih pisateljev, kjer se bodo poleg vseh dosedanjih udeležencev festivala predstavili tudi letošnji »medanski« pesniki. Prestolnici se bodo pridružili še Izola (Manziolijev trg ob 20.00), Maribor (Literina knjigarna ob 20.00), Ptuj (Atrij hotela Mitra ob 20.00), Velika Polana (Domačija Miška Kranjca ob 19.00), Novo mesto (Atrij Goga ob 20.00), in Hrovača (Škrabčeva domačija ob 20.00).
Na 10. Dneve poezije in vina so organizatorji, Študentska založba, povabili 23 pesnikov in pesnic iz 19 držav. Poleg osrednjih dogodkov, branj pesmi, si bo mogoče ogledati bogat program, sestavljen iz raznolikih umetnostnih žanrov. Dogajanje v Medani bo v sredo otvorila rekonstrukcija neoavantgardne uprizoritve iz leta 1969 Pupilija, papa, Pupilo pa pupilčki. Delo Gledališča Pupilije Ferkeverk in režiserja Dušana Jovanovića bo tokrat zaživelo v režiji Emila Hrvatina. Med drugim se bodo s projekcijo filma Karpa Godine Chubby was here, spomnili kultnega ljubljanskega Šumija, na tradicionalni okrogli mizi bodo iskali avantgarde današnjega časa, berlinski gost Medane, festival ZEBRA, bo spajal filmski in pesniški jezik, ne bodo manjkale niti predstave za otroke, delavnice in muzika.
Ljubitelji rim, ki so s svojimi pesmimi v obliki SMS sporočil sodelovali v nagradni igri Si.pesnik? (pripravljala sta jo Si.mobil – Vodafone in Študentska založba) se lahko nadejajo tudi nagrade. To bodo podelili na zaključni dan festivala, ko bo Medano prebudila Godba Gorje, na zaključni prireditvi bosta godla popularna zasedba Terrafolk in Ernešto, noč pa bo razsvetlila ognjaža.
Gledališka predstava Wewilllivestorm, festival Mladi levi (17. 8.–27. 8.)
Danes je na Mladih levih še vedno mogoče videti predstavi Cargo Sofia-Ljubljana ter Head In The Clouds, zvečer pa se bo v Stari elektrarni ljubljanskemu občinstvu predstavil belgijski umetnik Benjamin Verdonck.
Benjamin Verdonck (1972) je diplomiral na Kraljevem flamskem konzervatoriju v Antwerpnu, kjer je študiral scenske umetnosti pri Dori van der Groen. Igral je pri skupinah Zuidelijk Toneel in Toneelgroep Hollandia, pri slovenskemu občinstvu dobro znanih Dood Paard, ki so pred leti že nastopili na Mladih levih, spomnimo pa se jih tudi po nastopu na mariborski Performi. Doslej je Verdonck ustvaril vrsto samostojnih projektov, kot gostujoči umetnik pa je pri različnih umetnikih in skupinah počel že marsikaj: poleg igranja in režiranja je bil tudi dramaturg, avtor glasbe, avtor besedil idr. Njegove predstave spadajo v sodobno gledališče tudi zaradi tega, ker jih žanrsko ali formalno ni mogoče umestiti.
»Imamo konja, škatlo, dva vrča. Nič več. Na odru sva jaz in moj oče. Moj prijatelj, glasbenik, stoji pri strani. Precej prestopanja je, nekdo vleče nitke. Nobenega govora ni. Nobene zgodbe ni. In tudi glasbe skorajda ni,« pravi Veronck o svoji predstavi Wewilllivestorm in treba je priznati, da to niti malo ne spominja na komplicirane opise gledaliških konceptov, ki jih umetniki pišejo najprej za fondacije, potem pa tudi za medije. O predstavi Wewilllivestorm so nizozemski in flamski kritiki težko pisali, njihovo navdušenje pa je izviralo predvsem iz podob, ki jih Verdonck ustvarja na odru. Nek kritik je zapisal, da je Verdonck »Buster Keaton flamskega gledališča«.
Benjamin Verdonck bo s sodelavci (Valentine Kempynck, Tomas Desmet, Herman Verdonck) nastopil ob 21.30 v Stari Elektrarni v Ljubljani.
Miha Vipotnik: Žovneški iz dežele, ki je ni (22. 8.–9. 9.)
Poletje v Celju, knežjem mestu bo danes postreglo s projektom, ki se bo lepo podal pridevniku v naslovu tega vsakoletnega krovnega festivala Celjanov. Miha Vipotnik (1954), eden osrednjih pionirjev tukajšnje videoumetnosti – kariero je izoblikoval v Ljubljani in Los Angelesu, ukvarja se z režijo in produkcijo videa, instalacijami in televizijskimi oddajami, znan pa je tudi kot ustanovitelj in umetniški vodja nekdanjega bienala Video CD v Ljubljani –, namreč za svoj nastop v Galeriji sodobne umetnosti Celje napoveduje ambientalni projekt, v jedru katerega bo vizualizacija zgodbe Žovneški iz dežele, ki je ni. Torej ravno zgodbe dinastije Celjskih, čeprav ne dobesedno; Vipotnik bo klasično galerijsko okolje izkoristil za »vizualni agregat« iz vrste scenskih rekvizitov, zvoka, video projekcij, fotografij idr., v katerega bo vključil tudi prispevke številnih drugih soustvarjalcev. Kar okoli dvajsetih, v celoti pa bo zgodovina Celjskih dobila dimenzije nekakšne elektronske virtualnosti.
»Srednjeveška palača, grad, Celjski grofje in njihove posesti so v projektu Vipotnika samo osnova za breztelesno popotovanje skozi čas in prostor: od mitov in legend do informacijskih tehnologij, gibanja kapitala ter spajanja visokih znanstvenih raziskav, vesoljske tehnologije in družbenih razmerij nove Evrope in Balkana,«, pravijo v galeriji, v katero bo vstop zaradi posebnosti projekta tokrat skozi dvorišče Spodnjega gradu in ne skozi običajni vhod. Katalog bo sledil, nekaj pred zaprtjem projekta, 5. 9. ob 20.00, pa ga bodo v galeriji predstavili v obliki pogovora z Vipotnikom.
Otvoritev bo v Galeriji sodobne umetnosti v Celje ob 20.00.
Več o dogodkih in prireditvah v Deloskopu.