Ljubljana - Delo vas v dokumentarnem filmu Prekletstvo kralja Tutankamona skupaj z National Geographicom vabi v odkrivanje skrivnosti starega Egipta. Dokumentarni film je na prodajnih mestih na voljo od srede, 5. julija 2006, dalje.
Več informacij o DVD-ju in zbirki dokumentarnih filmov National Geographic je na voljo na spletni strani, kjer je podrobneje predstavljena tudi posebna ponudba za naročnike Delovih edicij.
Skrivnost zlatega faraona
Kako lahko človek brez časovnega stroja vidi več kot 3300 let v preteklost? Nikakor, razen če se mu posreči, da prvi pogleda v dobro založeno sobo iz tistega časa, ki je bila toliko let zapečatena. A takšnih prostorov na svetu ni veliko. Če so še kje, so najbrž v Egiptu, nekdanji deželi faraonov.
Beseda faraon izhaja iz staroegipčanskega termina per-aa, kar pomeni velika hiša; prek stare grščine se je potem razvil v izraz faraon, uporabljen že v Stari zavezi. Sprva je pomenil kraljevi dvor ali državo, šele od konca 18. dinastije pa to, kar nam pomeni še danes: egiptovski kralj, ki ni le monarh, temveč tudi nekakšen polbog.
Najpomembnejši med njimi je bil bržkone Ramzes II., imenovan tudi Veliki, ironija zgodovine pa je, da ga je 16. februarja 1922 po slavi čez noč prekosil eden njegovih nepomembnih »tekmecev« – Tutankamon. Tega dne je namreč britanski arheolog Howard Carter med raziskovanjem znamenite grobnice v Dolini kraljev zagledal Tutankamonov sarkofag. To je bila najdba brez primere, saj so prvič v zgodovini arheologije naleteli na skorajda nedotaknjeno grobnico najvišjega »ranga«. Njegovo mumificirano truplo je ležalo v treh krstah – notranja je bila iz čistega zlata.
O tem, kdaj je vladal, enciklopedije navajajo različne podatke, še največkrat zasledimo obdobje od 1347/46 do 1337/36 pr. n. š., pa tudi obdobji 1333–1323 pr. n. š. in 1361–1352 pr. n. š. Enotno mnenje je, da je bil Tutankamon faraon skromnih 9 let. Ob zadnji uri je bil star komaj 18 let. Dejansko sta državo vodila visoki uradnik Aj – ki je Tutankamona nasledil in ki je na steni grobnice upodobljen kot nadzornik 70-dnevnih pogrebnih slovesnosti – in vrhovni vojaški poveljnik Horemheb. Toda Aj je vladal samo štiri leta, nasledil ga je general Horemheb, ki je ukazal imena Ehnatona, Tutankamona in Aja izbrisati z mnogih spomenikov.
Za časa Tutankamona, »živeče podobe Amuna«, oziroma v obdobju Nove države nasploh je bil Egipt dve stoletji na višku moči in se je močno razširil v današnja Azijo in Sudan. Tutankamon je bil (najbrž 12. zaporedni) vladar mogočne 18. dinastije. Na prestolu je nasledil svojega zeta, reformatorja Ehnatona, znanega »heretičnega« faraona, ki se je sprva imenoval Amenhotep IV. Ehnaton je znan po revolucionarnih, toda kratkoživih reformah – zlasti po uvedbi monoteizma – pa tudi po lepotici Nefretete, svoji (glavni) ženi. Ob rojstvu je Tutankamon dobil ime Tutankaten – živeča podoba Atna. Pri devetih letih so ga poročili z eno od Ehnatonovih šestih hčera. Ime ji je bilo sicer Ankesenpaten, kot faraonova žena pa se je preimenovala v Ankesenamon.
Več v današnjem tiskanem Delu