Dražba: Kitajska vaza dosegla desettisočkrat višjo ceno od ocene

V dražbeni hiši v Ženevi so vazo z znakom dinastije Qianlong ocenili na 500 do 800 švicarskih frankov, segla je do petih milijonov.

Objavljeno
27. september 2017 13.59
V.U.
V.U.

Po svetu dnevno poteka na stotine, nemara na tisoče dražb in po nekaterih ocenah je kar okoli tretjina predmetov na njih napačno atribuiranih ali tudi ponarejenih.

Kaj pa če med predmeti, napovedanimi v dražbenem katalogu, pristane na videz anonimna redkost z nizko estimacijo? To ima lahko, če uporabimo izraz z bikoborb, učinek »rdeče krpe«. Obet možnosti, da do dragocenosti prideš za zelo nizko vsoto.

Tokratna arena je bila prejšnji teden dražbena dvorana avkcijske hiše Geneve-Encheres v Ženevi, »rdeča krpa« na njej pa vaza z opisom, da gre za 60 centimetrov visok kitajski izdelek z začetka 20. stoletja z modrimi zmaji na rumeni podlagi in znakom, ki se nanaša na dinastijo Qianlong.

Rezultat okoli 5.100.000 evrov

V katalogu so njeno vrednost ocenili na 500 do 800 švicarskih franov, njena končna cena pa je, kot poroča agencija AFP, po koncu licitiranja pristala pri nič manj kot desettisočkrat višjem znesku, pri 5.000.000 frankov. Skupaj z dražbenim pribitkom pri okoli 6.080.000 frankih, kar je okoli 5.100.000 evrov. Boj za vazo se je vnel med azijskim kupcem v dvorani in konkurentom, ki je sodeloval po telefonu, oba sta bila seveda prepričana, da gre za vazo iz 18. stoletja, torej iz časa omenjene dinastije. Uspešen je bil prvi.

Mimogrede, dragoceno kitajsko vazo iz obdobja te dinastije, na katero so po naključju naleteli med običajnim pospravljanjem podstrešja v eni od hiš v londonskem predmestju, so pred sedmimi leti v prav tako londonski avkcijski hiši Bainbridges prodali za kar 50,7 milijona evrov, kar še vedno velja za rekordni znesek pri tovrstnih prodajah.

Predstavnik Geneve-Encheres je z AFP povedal, da je bilo starost vaze težko natančno določiti, zaradi česar so se odločili za konservativno oceno. Rezultat jim je prinesel dražbeni rekord hiše, ki je kar desekrat višji od prejšnjih 550.000 frankov, kolikor so jih dosegli ob prodaji nekega bronastega budističnega kipa.