Kot je objavil mehiški Nacionalni inštitut za antropologijo in zgodovino v Ciudadu de Méxicu, so jo arheologi odkrili na najdišču Kulubá v bližini današnjega turističnega središča Cancun ob stiku Mehiškega zaliva in Karibskega morja, v uporabi pa je bila v času vrhunca Majev, okvirno v času od evropskega zgodnjega do visokega srednjega veka. Tedaj je njihova država zajemala območja današnjih Mehike, Gvatemale, Belizeja in Hondurasa.
Preberite tudi:
Ivan Šprajc z ekipo na Jukatanu znova na sledi Majev
Kako so suše uničevale napredne civilizacije in kaj to pomeni za nas
Je najstniški »arheolog« odkril majevsko mesto kar iz naslanjača?
Ostanki palače segajo šest metrov v višino, 55 v dolžino in 15 v širino, po mnenju arheologov naj bi bila v uporabi v dveh obdobjih majevske zgodovine. V poznem klasičnem času in po njegovem izteku, okvirno med letoma 600 in 1050. Arheologi sicer trenutno preučujejo še ostanke nekaterih drugih struktur na najdišču Kulubá, na območju osrednjega trga. Oltarja, dveh stanovanjskih objektov in okrogle strukture, katere funkcija naj bi bila peč.
»Dela so na začetku, z odkrivanjem ene najbolj voluminoznih struktur na najdišču smo šele začeli,« je povedal arheolog Alfredo Barrera. Kulubá je sicer pomembno najdišče majevske kulture, v času Majev povezano z mestoma Ek' Balam in Chichen Itza. Še zlasti s slednjim, saj je postala Kulubá del trgovske mreže in teritorija tega mesta.
Seveda se zaradi bližine turističnega Cancuna porajajo vprašanja glede prihodnosti najdišča. Na inštitutu so objavili, da naj bi bilo odprto za javnost, konservatorji pa preučujejo tudi možnost vnovične pogozditve dela najdišča, s čimer bi ga obvarovali pred škodo, ki jo povzročata Sonce in veter.