Ona ni hodila na njihove seje, oni jo odstavljajo

Odzivi na poziv NSK: Nekaterim se zdi nenavadno, da ima svetovalni organ kadrovske zahteve.

Objavljeno
26. november 2015 18.18
Odprtje posveta predstavnikov verskih skupnosti, na katerem sta zbrane nagovorila predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar v Ljubljani, 11. marca 2015
Peter Rak
Peter Rak

Ministrici za kulturo Julijani Bizjak Mlakar se tresejo tla pod nogami. Nacionalni svet za kulturo (NSK) je prvič, odkar obstaja, zahteval od premiera, naj razreši človeka, ki je na čelu ministrstva za kulturo. Ta zahteva je že naletela na prve komentarje, komentiralo pa jo je tudi ministrstvo za kulturo.

Simon Kardum, direktor Kina Šiška:

»Ministrico sem že večkrat pozval k odstopu, to sem danes storil ponovno in v celoti podpiram poziv Nacionalnega sveta za kulturo. Na vseh področjih so zastoji in blokade, odstop je nujen tako zaradi njenega načina dela in komuniciranja kot tudi zaradi nove kulturne zakonodaje. Z njo se ukvarjamo brez posebnega napredka že osem let, upati je, da bo uspelo na tem področju kaj premakniti Igorju Teršarju, ki ima mandat za pripravo novega predloga.

Ker to področje ni urejeno, so kratki stiki povsod, tudi na področju financiranja, vendar za ureditev razmer potrebujemo konsenz, ki pa ga z mandatom ministrice Julijane Bizjak Mlakar ne bo mogoče doseči. Redefinirati je treba tudi status sveta za kulturo, ki zdaj nima pravih opolnomočenj in možnosti konkretnega vplivanja na reševanje problemov, da ga sedanja ministrica ne jemlje posebno resno, pa dokazuje že njena udeležba na sejah – kolikor vem je prišla le enkrat in še takrat je sejo predčasno zapustila.«

Prvi poziv k odstopu

Mitja Čander, direktor založbe Beletrina:

»To je v enajstih letih obstoja NSK prvi poziv za odstop ministrice, kar se mi zdi nekoliko nenavadno. Svet pač nekako nima namena in mandata, da bi posegal na področje politike in v njeno kadrovanje, to je pristojnost izvršilne oblasti. Ta gesta me je zato presenetila, verjetno pa je v ozadju predvsem frustracija, ki svet spremlja že vse od ustanovitve, namreč da ga v politiki ne jemljejo preveč resno.

Kot slišim, odločitev članov sveta o nepreklicnem odstopu, če premier ministrice ne odstavi, ni bila enotna, zato dvomim, da bo ta poziv prinesel kakšne prelomne odločitve. Kar se tiče nujnih reform in sprememb, pa o njih poslušamo že vse od osamosvojitve, zato se mi ne zdi, da je za zamude odgovorna zgolj ministrica Julijana Bizjak Mlakar.«

Vladimir Rukavina, direktor mariborskega Narodnega doma:

»O ministrici za kulturo ne morem reči niti ničesar dobrega niti ničesar slabega, in to zaradi preprostega vzroka, ker je nisem še nikoli srečal, niti nisem še z njo govoril. Lahko izrazim zamero, da je prišla ministrica že dvakrat v Narodni dom, in sicer je obiskala center Kibla, vendar nas o obisku ni obvestila, kar je najmanj nenavadno, ne nazadnje smo za Cankarjevim domom drugi največji slovenski javni zavod s področja kulture.«