Umrl je oče steklene piramide v Louvru

IM Pei se je rodil na Kitajskem, a ga je nato pot vodila v ZDA.

Objavljeno
17. maj 2019 07.35
Posodobljeno
17. maj 2019 08.42
IM Pei leta 1985 z maketo piramide pred Louvrom v Parizu. FOTO: Pascal George/AFP
S. S.
S. S.
Umrl je sloviti arhitekt IM Pei. Star je bil 102 leti.

Proslavil se je z deli, kot je znamenita steklena piramida pred pariškim muzejem Louvre ali zgradba, posvečena rock'n'rollu v Clevelandu.

image
Piramide sprva niso dobro sprejeli. FOTO: Patrick Kovarik/AFP


Ieoh Ming Pei, sin znanega kitajskega bankirja, je svojo domovino zapustil leta 1935 in se preselil v ZDA, kjer je študiral arhitekturo na Inštitutu za tehnologijo v Massachusettsu in na Harvardu. Nekaj časa je delal za ameriško vlado, nato pa je leta 1955 v New Yorku odprl svoj arhitekturni biro, navaja agencija Reuters.

V muzejih, občinskih stavbah, hotelih, šolah in drugih zgradbah, ki nosijo njegov podpis, se odražata njegova precizna geometrija in čut za svetlobo. Delal je s kamnom, jeklom in steklom, pogosto so njegova dela krasile steklene piramide.

image
Steklena piramida je zdaj ena najbolj prepoznavnih znamenitosti Pariza. FOTO: Lionel Bonaventure/AFP


Njegova najbolj znamenita je zagotovo louvrska. Šlo je za kontroverzno delo, saj je na dvorišče monumentalne stavbe iz 12. stoletja umestil stekleno piramido. Francoze je zmotilo že to, da ni Francoz. Za obnovo slovitega muzeja ga je izbral takratni predsednik François Mitterrand, kar se da tajno je štiri mesece preučeval muzej in francosko zgodovino. In nato ob vhodu ustvaril 20,6 metra visoko piramido, v bližini še tri manjše. Gre za diametralno nasprotje klasični gradnji, zato je Francozi niso sprejeli odprtih rok.

Francoski mediji so piramide, končane leta 1989, opisovali kot »aneks k Disneylandu«.

Francozi očitno niso naklonjeni novogradnjam. Zelo so nasprotovali tudi Eifflovemu stolpu, ki so ga odprli pred 130 leti.

Med prepoznavnejšimi Peijevimi deli so še knjižnica Johna F. Kennedyja v Dorchesterju v Massachusettsu, center za raziskave atmosfere v Boulderju v Koloradu, vzhodno krilo nacionalne galerije za umetnost v Washingtonu in mestna hiša v Dallasu.

image
Pei se je podpisal tudi pod Islamski muzej umetnosti v Dohi v Katarju. FOTO: Karim Jaafar/AFP


Ko je leta 1983 osvojil nagrado Pritzker za dosežke v arhitekturi, je nagrado v višini 100.000 dolarjev namenil za program, da so lahko nadarjeni kitajski študenti arhitekture študij nadaljevali v ZDA.

image
Arhitekt se je proslavil s čistimi geometrijskimi linijami. FOTO: Paul Hawthorne/AFP


Uradno se je Pei upokojil leta 1990, a je tudi po svojem 80. letu nadaljeval delo. Pei, ki je bil prepoznaven po okroglih očalih, je bil od leta 1942 do njene smrti leta 2014 poročen z Eileen Loo, imela sta štiri otroke, dva sta postala arhitekta.

image
Muzej Suzhou na Kitajskem. FOTO: Matthew Knight/AFP


image
Njegovo delo je tudi nebotičnik Banke Kitajske. FOTO: Victor Fraile/Reuters