Brezplačni ogled palač v Italiji

Za prvi pomladni vikend po Italiji odprejo spomenike, sicer zaprte za javnost.

Objavljeno
22. marec 2012 13.47
J. G., kultura
J. G., kultura
Ta konec tedna bodo po Italiji odprli kar 670 poslopij, ki imajo umetnostno in arhitekturno vrednost in so po navadi zaprta za javnost. V obmejni Furlaniji - Julijski krajini si bodo lahko obiskovalci­ ogledali notranjost tridesetih ustanov,­ vodiči pa jih bodo po njih popeljali tudi v slovenskem jeziku. V Furlaniji - Julijski krajini bodo, tako kot v drugih deželah, ki sestavljajo Italijo, vrata odprli muzeji, gradovi, parki, palače in cerkve, ki so druge dni v letu zaprti za javnost. To je tradicionalna prireditev vsak prvi pomladni vikend, ki jo že dvajsetič prireja Fondo ambiente italiano (Fundacija za ambient). V dveh desetletjih si je v okviru te prireditve kar šest milijonov ljudi ogledalo šest tisoč kulturnih hramov v 250 krajih.

Obiskovalce po kulturnih znamenitostih vodijo dijaki srednjih šol, ki jih za to nalogo pripravljajo vse leto. V Furlaniji - Julijski krajini so usposobili osemsto mladih vodnikov, za vodene oglede v slovenskem jeziku pa bodo poskrbeli dijaki tržaškega liceja Franceta Prešerna. V soboto in nedeljo si bo v Trstu mogoče ogledati tri palače, od katerih sta dve po navadi zaprti za javnost, v eni pa domuje Državna knjižnica. Vse tri so v starem delu mesta, blizu obale, ob vznožju griča San Giusto (Sveti Just) med Piazzo Unità (Trgom enotnosti) in ulico San Michele (Sv. Mihaela). Obiskovalci si bodo lahko ogledali notranjost palač Vivante in Brambilla Morpurgo ter vile Necker.

Palača Vivante je bila zgrajena po projektu lombardijskega arhitekta Domenica Cortija, ki je v Trstu projektiral več poslopij. Pred kratkim so jo temeljito obnovili in med obnovo so na dan prišli edinstveni detajli na stebrih ter freske na stropu.

V neoklasični palači Brambilla Morpurgo je zadnjih petnajst let sedež Državne knjižnice. Poslopje je bilo zgrajeno med letoma 1840 in 1843 po projektu arhitekta Francesca Bruyna. Naročnik je bil Giuseppe Brambilla, ki tam nikoli ni živel, je pa poslopje najprej oddal, nato pa prodal znanemu Tržačanu Eliu Morpurgu. Palača je bila v lasti družine Morpurgo do leta 1924.

V vili Necker domuje Deželno vojaško poveljstvo. Tudi ta stavba je zgrajena v neoklasičnem slogu, čudovit je tudi park, ki jo obkroža.

Omenjena poslopja bodo odprta v soboto, 24., in nedeljo, 25. marca, med 10. in 13. uro in med 15. in 18. uro. Vodeni ogledi v slovenskem jeziku se bodo oba dneva začeli ob 16. uri, obiskovalci pa se bodo zbrali pred vilo Necker v Ulici Universita št. 2.

V večini mest bodo ogledi brezplačni, kajti cilj Fundacije, ki prireditev pripravlja, je ohranjanje umetniško-zgodovinske in krajinske dediščine v Italiji. Veseli pa bodo prostovoljnih prispevkov, ki jih Fundacija namenja za obnovo kulturnih spomenikov.

Kulturne znamenitosti v neposredni bližini Slovenije bodo na ogled tudi v drugih mestih – v Gorici, Vidmu, Pordenonu, Palmanovi, Buttriu...