Fotografska umetnost iz avtomatov

Dve razstavi o umetnosti iz fotoavtomatov. Galerija Photon in dunajska Hiša umetnosti.

Objavljeno
30. avgust 2012 13.29
T. C., Delo.si
T. C., Delo.si
V četrtek, 6. septembra, ob 20. uri bodo v ljubljanski galeriji Photon - Center za sodobno fotografijo spregovorile Zgodbe iz avtomatov, zgodnja  produkcija danes pokojnega beograjskega umetnika Saše Markovića Mikroba. Obsežen ciklus sestavljajo pretežno črno-bele fotografije, ki so nastajale v daljšem časovnem obdobju, konec 80. in v začetku 90. let, v javnih avtomatih za fotografiranje.

Na fotografijah s pripisanimi komentarji so zabeležene najrazličnejše situacije in osebnosti, na katere je avtor naletel v svojem vsakdanjem življenju in delovanju: to so številne javne osebnosti, politiki, umetniki, novinarji, aktivisti, sorodniki, prijatelji, znanci in naključni mimoidoči. Skozi spontane situacije in tovrstno performativno fotografiranje je bil formiran material, ki dodaja presežno vrednost dragocenemu dokumentu specifične družbene in duhovne klime tedanjega Beograda.

Saša Marković (1959 - 2010) je bil umetnik, novinar, družbeno-politični delavec, radijski moderator in performer, ki je ustvarjal pod različnimi psevdonimi, kot so Bambus, Mladoženja, Mikrob, Meksikanac in Ganeša.

Zanimale so ga mnoge stvari, predvsem pa ljudje in družba. Kot osrednji junak številnih urbanih anekdot se je gibal po različnih sredinah in prostorih ter pletel izjemno raznoliko družbeno mrežo živih akterjev scene, paralelni svet, v katerem so se srečevali intelektualci, uspešni in neuspešni politiki, umetniki in ljudje iz ulice, zaznamovani z globokimi čustvi in močno držo.

S svojo radovednostjo je uspel spajati različne medije (literatura, likovna umetnost, performans - kot pripravljalno dejanje pričujočih fotografij iz avtomata) in ustvaril neobičajen, provokativen, poučen in predvsem zabaven avtorski opus.

Estetika za zaveso 

V dunajski Hiši umetnosti (Kunst Haus Wien) bo od 10. oktobra do 13. januarja prihodnje leto odprta razstava Estetika za zaveso: Od surrealistov do Warhola in Rainerja, ki bo v središče postavila fotoavtomate, poroča STA. Prve tovrstne naprave so se pojavile leta 1928 v Parizu. V umetnost so jih naprej sprejeli surrealisti, za njimi pa še ostali umetniki.

Fotoavtomati, ki jih je bilo še pred nekaj leti mogoče najti na številnih lokacijah v mestu, so danes že skoraj preteklost. Surrealisti so prvi v teh napravah videli tudi umetniški potencial, nato so jim sledili še ostali umetniki, kot so Cindy Sherman, Arnulf Rainer, Andy Warhol in Thomas Ruff.

Razstava umetnosti iz fotoavtomatov bo z več kot 300 eksponati 60 različnih umetnikov ponudila obsežen vpogled v estetiko za zaveso. Ogledati si bo mogoče prvotno funkcijo naprave, ki v nekaj minutah proizvede serijo posnetkov, pa tudi umetniško igro z identitetami, pripovedovanje kratkih zgodb in ustvarjanje lastnih svetov. Razstava bo na ogled v treh evropskih mestih: na Dunaju, v Lausanni in Parizu.

Surrealisti so fotoavtomat začeli uporabljati kot umetniški medij. Šestnajst lastnih portretov, med katerimi so bili Andre Breton, Luis Bunuel, Max Ernst in Salvador Dali, je bilo leta 1929 kot fotomontaža objavljenih v zadnji izdaji časopisa La Revolution Surrealist. Razstava bo prikazala osnovo za montažo in druge originale iz tistega časa.

Izdelava umetniškega dela s pomočjo stroja je umetnike navduševala tudi v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja. Andy Warhol je na primer postavil fotoavtomat kar v svoj studio Factory in pet let so nastajale fotografije ljudi, ki so vstopali in izstopali. Izbrane fotografije je potem predelal v sitotisk.

Izraelski umetnik Alain Baczynsky je med letoma 1979 in 1981 v Parizu obiskoval psihoterapijo in po vsaki terapiji svoja čustva uprizoril še v fotoavtomatu. Japonska umetnica Tomoko Sawada pa se je na prelomu tisočletja teden dni v različnih oblačilih ter z različnimi pričeskami in načini ličenja fotografirala v fotoavtomatu. Posnela je 400 lastnih portretov in tako izpostavila različne kulturne navade in klišeje.

Hiša umetnosti bo ob razstavi razpisala tudi fotografski natečaj, ki bo trajal od 9. oktobra do 11. novembra. V tem času bo v preddverju muzeja na voljo fotoavtomat, kjer bodo obiskovalci lahko izdelali lastno serijo fotografij. Komisija bo nato izbrala deset najbolj izvirnih in jih vključila na razstavo, so sporočili z agencije za stike z mestom Dunaj Compress.