Naslovnice in sence Andyja Warhola

Včeraj so v Washingtonu odprli dve razstavi posečeni ikoni pop arta Andyju Warholu.

Objavljeno
26. september 2011 09.17
Posodobljeno
26. september 2011 15.00
D. S., Delo.si
D. S., Delo.si

V Washingtonu so pripravili kar dve večji razstavi, posvečeni ikoni pop arta Andyju Warholu. Postavitev z naslovom Warhol: Headlines v Nacionalni galeriji umetnosti se osredotoča na umetnikovo navdušenje nad naslovi v časniki in nad senzacionalizmom tabloidov. Pod naslovom Andy Warhol: Shadows pa je v sosednjem muzeju Hirshhorn na ogled več kot 100 monumentalnih slik na svili in platnu, ki jih je umetnik ustvaril na podlagi fotografij senc. Obe razstavi so odprli včeraj, po francoski tiskovni agenciji AFP povzema STA.

Na razstavi Warhol: Headlines je predstavljenih 80 del, ki se vsebinsko navezujejo na dogodke, kot so letalske nesreče, avtomobilske nesreče, atentat na predsednika Johna F. Kennedyja in številne ljubezenske afere filmske igralke Elizabeth Taylor. Okrog 40 odstotkov razstavljenih del ima javnost priložnost videti prvič.

»Warhol opozarja na dejstvo, da mediji hranijo naš apetit po novicah, ki pa je dozdevno nenasiten,« je dejala kuratorka razstave Molly Donovan za AFP in dodala, da se Warhol sam ni mogel nasititi novic.

 

Razstava bo odprta do 2. januarja, nato bo na ogled še v Frankfurtu (od 11. februarja do 13. maja) in Rimu (od 11. junija do 9. septembra)

 

 

Dela na razstavi z naslovom Shadows pa se vežejo na zadnja desetletja Warholovega ustvarjanja. Platna, na katerih prevladujejo modra, siva in rdeča barva, so v galeriji obešena eno poleg drugega in se raztezajo na skoraj 150 metrih. Razstava bo odprta do 15. januarja.

Andy Warhol, rojen leta 1928 v Pittsburghu v ameriški zvezni državi Pensilvanija kot sin češkoslovaških priseljencev, je študiral grafično oblikovanje na univerzi v Pittsburghu. V New Yorku je začel delovati kot oblikovalec, pozneje pa postal ena najpomembnejših in najbolj enigmatičnih osebnosti moderne umetnosti. Danes je še posebej poznan po portretih znanih osebnosti, od katerih so mnoge obiskovale njegov studio na Manhattnu, čeprav se je posvečal tudi drugim medijem, denimo filmu in polaroidni fotografiji.

Umrl je februarja 1987 in za seboj zapustil toliko predmetov, da je dražba njegove zapuščine trajala kar devet dni.