Zadnji roman Salmana Rushdieja The Enchantress of Florence (Čarovnica iz Firenc) se v letošnjem izboru za bookerja, najprestižnejšo nagrado za roman v angleškem jeziku na območju Commonwealtha, ni prebil niti v ožji izbor, piše spletna izdaja The Guardiana. Kot da bi hotel dvakratnega dobitnika bookerja še bolj užaliti, je predsednik žirije Michael Portillo na začudena vprašanja novinarjev na novinarski konferenci odvrnil, da o Rushdieju tokrat niti niso prav dolgo razglabljali. »Diskusija, ki smo jo imeli o njem, se je vrtela okoli knjige, ne pa njenega avtorja, kar sicer velja za vsa prijavljena dela. Čarovnico iz Firenc smo kar hitro izločili iz ožjega izbora,« je povedal.
Poleg Rushdieja je izpadel še drugi favorit za letošnjega bookerja Joseph O'Neill z romanom o New Yorku po napadih 11. septembra 2001 z naslovom Netherland. Založniki vsako leto preračunljivo ocenjujejo, kateri naslov ima največ možnosti za nagrado, ki precej poveča povpraševanje po njem. Namesto Rushdieja in O'Neilla so zdaj na prvo mesto skoraj soglasno postavili Sebastiana Barryja in njegovo The Secret Scripture (Skrivni sveti spisi), pripoved o zgodovini Irske skozi oči devetdesetletnice, ki je večino življenja prebila v norišnici.
Zanimivo je, da so ob letošnji štiridesetletnici nagrade organizatorji razpisali nekakšnega bookerja bookerjev, javnosti ponudili šest finalistov, izbranih med dosedanjimi nagrajenci, bralci so potem z glasovanjem na spletni strani nagrade za najboljšega izbrali prav Rushdiejev roman Otroci polnoči, s katerim je pisatelj zmagal leta 1993, ob 25-letnici nagrade.
Iz tiskane izdaje.