Ljubljana - Med literati vlada večni spor glede literarnih delavnic oziroma predvsem v ZDA zelo priljubljene šole kreativnega pisanja. Medtem ko eni vztrajajo pri tem, da pisanje leposlovja ni v domeni delavnic, nadarjenost je ali pa je ni, so drugi prepričani, da se je osnovnih veščin mogoče naučiti. V Sloveniji priložnost ponujata Literatura in Beletrina.
Pod okriljem LUD Literatura potekajo delavnice za poezijo, kratko zgodbo in književno kritiko že od leta 2004. Kot se radi pohvalijo mentorji, so nekateri udeleženci v tem času začeli objavljati v osrednjih književnih revijah, delati na založbah, nekateri so napisali knjigo, drugi zmagali na literarnih tekmovanjih.
Na delavnicah Literature je poezija v domeni pesnika Uroša Zupana, kratko zgodbo vodi pisatelj Andrej Blatnik, v ključne skrivnosti literarne kritike pa udeležence popelje Urban Vovk. Ločene brezplačne delavnice potekajo od srede marca do konca junija na popoldanskih srečanjih v središču Ljubljane. Mentorji si pridržujejo pravico izbire med prijavljenimi.
Pri Beletrini, ki bo letos prvič pripravila literarno šolo, o selekciji ne govorijo, kar gre nemara pripisati tudi šolnini 330 evrov oziroma 300 evrov za študente in dijake. Šolo za prozo, ki bo potekala tri mesece, od oktobra do decembra, bo vodil pisatelj Andrej. E. Skubic, šolo za pesnike, ki bo trajala oktobra in novembra, pa Milan Jesih. Skubic bo imel tudi individulane konzultacije, in sicer na vsakih 14 dni, Jesih se bo z udeleženci posvetoval enkrat tedensko.
Udeleženci Beletrinine literarne šole bodo lahko dela objavili na literarnem portalu Airbeletrina, v okviru festivala zgodbe Fabula oziroma festivala Dnevi poezije in vina pa se jim ponuja tudi javno branje.
Beletrina sicer že vrsto let pripravlja nekajdnevne literarne delavnice, a, kot so pokazale izkušnje, je to vendarle prekratek čas, da bi udeleženci svoje ideje lahko razvili do konca. Ne glede na različna mnenja o literarnih šolah oziroma delavnicah se vsi strinjajo, da ustvarjanje literature in njena kritična refleksija zahtevata čas.