Še obstaja srčen rock'n'roll

V soboto, 29. novembra se v Menzi pri koritu na Metelkovi začenja že deveti po vrsti FV festival, na katerem se bo predstavilo pet zasedb prevladujočega rock'n'roll zvoka.

Objavljeno
28. november 2008 13.22
Zdenko Matoz
Zdenko Matoz
Organizatorka tega festivala pristnega rock'n'rolla Monika Skaberne je povedala, da se je FV z leti spremenil od tiste alternativne združbe v osemdesetih letih. »Pod imenom FV Music delujemo v tujini, ker večinoma vabimo k nam tuje skupine, katerim praviloma prilepimo še kakšno domačo predskupino. V interesu nam je, da občinstvu predstavimo tudi domače rock'n'roll zasedbe. Tuji glasbeniki slišijo in vidijo, kako je pri nas, naši pa slišijo in vidijo tuje.« FV organizira turneje, koncerte, festivale, izdaja plošče in se ukvarja z managementom slovenskih rock skupin in promocijo tujih skupin v Sloveniji in drugimi elementi glasbenega delovanja. »V času FV- ja v osemdesetih letih, je bila scena veliko širša kot pa je sedaj. FV danes je nekaj povsem drugega, kot pa je bil v osemdesetih, ker so tudi razmere, časi, judje in potrebe po premikanju scene drugačni,« dodaja Skaberentova.


FV se je specializiral za segment pristnega rock'n'rolla, tistega, ki neguje ustvarjalno in uporniško držo rock'n'rolla, ki se je začela z Ikom Turnerjem, nadaljevala s Chuckom Berryjem, Genom Vincentom, Jerry Lee Levisom, Little Richardom, MC 5, Iggyjem Popom, Sex Pistolsi in drugimi. FV je vedno podpiral in odkrival tisto, kar drugi niso. Sicer pa je tovrstni rock'n'roll najljubši žanr Monike Skaberne.

Rdeča nit festivala je taka kot ponavadi, predstaviti glasbo, ki je v tistem trenutku kaj novega in v Sloveniji še ne videna in ne slišana, pravi Skabernetova. »Ponujamo najboljše kar se da dobiti ta trenutek v rock'n'rollu pod temi pogoji, ki jih ima FV. Če bi FV imel več denarja za organizacijo koncertov, bi poleg teh zasedb predstavil tudi več bolj znanih. Taki so recimo Black Kiss, ki stanejo približno 5.000 evrov, kar pomeni, da je za FV povsem nemogoče, da jih pripelje v Slovenijo,« pravi Skabernetova.

The Jim Jones Revue so kvintet iz Londona, Jim Jones pa je tudi ustanovitelj The Hypnotics in Black Moses. Povezal se je s kitaristom Rupertom Ortonom, ki je znan, da je ustanovil zdaj že nekdanjega legendarnega kluba v Londonu Not The Same Old Crap, kjer so predstavljali težke bluesovske zasedbe. Ima pa Orton tudi založbo Punk Rock Blues Records, pri kateri je izšel izjemni prvenec The Jim Jones Revue, ki se imenuje po zasedbi. Imajo tudi povsem pobezljanega klaviaturista Eliotta Mortimerja, ki sprevrže boogie woogie v nekaj povsem drugega.

Kritiki so zapisali, da je njihova glasba blasfemična mešanica Little Richarda in The MC5 oziroma Jerry Lee Lewisa in The Birthday Party. Njihov prvi album je energijski rock'n'roll, grob, surov, energičen in čuten. The Jim Jones Revue razstavijo rock'n'roll do njegovih osnovnih elementov. Zanimivo je, da je bil album posnet v živo (brez nasnemavanj) v enem samem ustvarjalnem zamahu dolgem 48 ur. The Jim Jones Revue so v dobrem letu in pol od svojega prvega nastopa v Londonu januarja lani delili oder s ključnimi glasbeniki na trenutni rock'n'roll sceni: Heavy Trash, Guitar Wolf, Gallon Drunk, Scott Biram, The Black Diamond Heavies, The Beasts of Bourbon, The Godfathers, Dave Cloud, Wilko Johnson.

Štajerska zasedba Muškat Hamburg je lani pri založbi FV izdala prvenec Uživaj pokončno in vrnila upanje med slovenske poslušalce rock'n'rolla, da ta pri naš še ni umrl. Letos so nastopili že na več kot 30 koncertih in tudi edini zastopali slovenske barve na znamenitem festivalu Exit v Novem Sadu.

Gatuzo je energični zagrebški rock duo z Damirjem Trkuljo kot kitaristom in pevcem ter Goranom Martinjakom na bobnih. Kot pravi Skabernetova so letos povsem navdušili hrvaško rockovsko občinstvo. »Tovrstni rock dueti so sedaj zelo in, in jih kar mrgoli. Skoraj polovica ponudb za prihodnje leto so taki dui.« Pri Gatuzo pa sploh ni občutka, da sta le dva člana. Lani sta pri zagrebški založbi Dancing Bear izdala odmeven prvenec, imenovan Noge/Ruke/Glave.

Drug duet The Mojomatics pa prihaja iz Italije, iz Benetk in Trbiža. Začela sta z blues rockom, nato pa se prelevila v vode melodičnega punk rocka. Veliko nastopata po celem svetu. Tudi onadva igrata tako energično, da je slišati, kot da je na odru petčlanska zasedba.
Zasedba Diego iz Ilirske Bistrice pa prihaja dobesedno iz MKNŽ-ja, kajti sestavlja ga osebje tega mladinskega kluba. Nastali so 2006 in se s svojih rock'n'rollom spomladi naslednje leto prvič predstavili s koncertom v svojem matičnem klubu MKNŽ. Lani so bili povabljeni k sodelovanju na Klubskem maratonu Radia Študent, v okviru katerega so nastopili po celi Sloveniji, pa tudi na finalu v Menzi pri koritu na Metelkovi.