Ljubljana - V Cankarjevem domu (CD) bo med 29. novembrom in 3. decembrom potekal že 22. knjižni sejem, ki je že nekaj let več kot le predstavitev številnih slovenskih založb. Kot je povedal predsednik upravnega odbora sejma Rudi Zaman, bo letošnji sejem poleg običajnih vsebin ponudil tudi novo - Forum za obiskovalce, ki bo potekal v obnovljenem 2. preddverju CD. Slavnostno odprtje sejma bo v torek, 28. novembra, ob 18. uri, ko bodo podelili tudi sejemske nagrade.
Pred uradnim začetkom sejma bo v torek ob 15. uri potekal strokovni knjigosled, v času sejma pa bo ponovno potekal tudi šolski knjigosled, ki bo letos gostil mladinske pisatelje, kot so Janja Vidmar, Slavko Pregl, Andrej Rozman-Roza in drugi. Kako natančno bo potekalo druženje med bralci in pisatelji, vodja šolskega knjigosleda Vlado Grlica ni vedel povedati, "odvisno od navdiha".
Novost letošnjega sejma
Letošnjo novost, Forum za obiskovalce, je predstavil član upravnega odbora sejma Riko Rižnar. Poudaril je, da so se s forumom vzorovali po frankfurtskem knjižnem sejmu, kjer potekajo vzporedne, s knjigami povezane dejavnosti. V okviru foruma v 2. preddverju se bodo obiskovalci lahko posvetili delavnicam digitalne fotografije, aromaterapije, uram pravljic, glasbenim nastopom, filmskim projekcijam in številnim drugim dejavnostim.
Član odbora Mitja Zupančič je najavil tudi prihod hrvaških založnikov, s čimer "vračajo obisk", potem ko se je slovenska literatura nedavno predstavila na hrvaškem knjižnem sejmu Interliber. Organizatorji sejma upajo, da se bo s takšnimi vabili knjižni sejem širil navzven in da se bo čez čas lahko pohvalil s še več tujimi razstavljavci.
Debatne kavarne - prepoznavni znak sejma
Prepoznavni znak slovenskega knjižnega sejma so tudi debatne kavarne, na katerih založbe gostijo kar najrazličnejše goste, ki spregovorijo o bolj ali manj s knjigo povezanih temah. Letos velja omeniti debate na temo O natečajih in literarnih tekmovanjih, Literatura in cenzura v Srbiji, Blogi: E-literatura?, O zgodovini boga, kabali, Ali obstaja založništvo v javnem interesu? in Kumranski rokopisi.
Vodja založniških akademij Miha Kovač je pojasnil, da bodo letos vsa predavanja v četrtek, 30. novembra, saj so se odločili, da strokovne vsebine raje prestavijo v sklop Kongresa o knjigi. Kljub temu bodo na knjižnem sejmu potekala tri predavanja: Juraj Heger iz Bratislave bo predaval na temo Knjižno založništvo na Slovaškem, Ruediger Wischenbart z Dunaja bo predstavil projekt, s katerim želi pospešiti prevajanje in povečati dostopnost knjižnih del iz malih kultur na svetovnem knjižnem trgu, medtem ko bo Francoise Dubruille iz Bruslja spregovorila o novih trendih v knjigarniški prodaji knjig.
Na knjižnem sejmu bodo v letu, ki je bilo na Norveškem proglašeno za leto Henrika Ibsna, postavili razstavo, na kateri bodo na ogled prve izdaje Ibsnovih klasičnih del, prikazan pa bo tudi vpliv tega ustvarjalca na slovenske literate.